Czy w Polsce warto inwestować w parki biznesowe
W dobie trudności gospodarczych przekładających się na szukanie przez firmy oszczędności jednym z głównych kryteriów najemców stała się efektywność i funkcjonalność miejsca prowadzenia biznesu. W związku z tym dużym zainteresowaniem wśród najemców nowoczesnych powierzchni biurowych cieszą się parki biznesowe. Takie parki znajdują się już w Łodzi i we Wrocławiu, kolejnym miastem w którym powstaje największa tego typu inwestycja w Polsce – Poleczki Business Park, jest Warszawa.
Dlaczego parki biznesu w Polsce
Pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego skutkującego znacznym spadkiem inwestycji Polska ciągle jest jednym z najbardziej obiecujących krajów do lokowania inwestycji w nieruchomości komercyjne.
Wyróżniające się na tle Europy wskaźniki wzrostu gospodarczego, konkurencyjna przewaga w postaci taniej i wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, a także perspektywa rozbudowy sieci dróg i autostrad oraz lotnisk podnoszą chęć inwestowania w Polsce, a rynek nieruchomości biurowych jest wciąż bardzo atrakcyjny.
Ponadto Polska w porównaniu z krajami Europy Zachodniej wciąż boryka się z niewystarczającą ilością nowoczesnej powierzchni biurowej. Nawet w najlepiej pod tym względem rozwiniętej Warszawie jest relatywnie niewiele nowoczesnych biur, szczególnie tak uniwersalnych i wszechstronnych kompleksów jakim będzie największa powstająca inwestycja tego typu w Polsce – Poleczki Business Park.
Ewoluujący popyt
W ocenie inwestorów PBP długoterminowe perspektywy popytu na biura w Warszawie przedstawiają się optymistycznie. Z racji regularnie kończących się okresów najmu, nowych najemców brakować nie powinno, nawet przy uwzględnieniu obserwowanego obecnie przejściowego osłabienia popytu wynikającego z niepewności gospodarczej. W tej sytuacji Centrum, a więc i COB (Centralny Obszar Biznesu) przestają być lokalizacją dominującą. Obiektem zainteresowania są coraz częściej lokalizacje położone dalej od centrum, oferujące świetną infrastrukturę, dodatkowe udogodnienia i niższe czynsze – a więc nowoczesne parki biznesu.
Niski wskaźnik pustostanów w centrum stolicy powoduje utrzymanie się cen na wysokim poziomie osiągającym nawet 30 euro za mkw. miesięcznie. Jest to jeden z głównych argumentów, dla których najemcy będą szukać innych lokalizacji. Obecnie w Polsce rynek oferuje głównie "czystą" powierzchnię biurową. Tymczasem z naszych obserwacji wynika, że wielu najemców szuka kombinacji powierzchni biurowej i biznesowej– mówi Rudolf Grossmayer reprezentujący firmę UBM dewelopera tego wyjątkowego projektu.
Idealny koncept
Według Andrzeja Mikołajczyka, pełniącego nadzór z ramienia ko-inwestora CA Immo International nad komercjalizacją projektu Poleczki Business Park - Zaletą największego powstającego w Polsce parku biznesu jest bardzo szerokie spektrum możliwości dla każdego typu klienta. Poza nielicznymi firmami, dla których podstawowym kryterium jest ściśle centralna lokalizacja w budynkach typu high rise, w PBP zaistnieją doskonałe warunki do prowadzenia biznesu dla każdej definicji najemcy. Doskonała lokalizacja i komunikacja, bliskość lotniska i w przyszłości obwodnicy; ogromna powierzchnia najmu na piętrze, możliwość wynajmu biur, showroom’ów, możliwość składowania i obsługi logistycznej, plus wszelkie możliwe inne udogodnienia. Do tego hotel, nieograniczona ilość miejsc parkingowych, parkowy krajobraz, własne jeziorko oraz bardzo elastyczne możliwości ekspansji dla firmy.
Niewątpliwie lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na wybór powierzchni biurowej przez najemcę. Poleczki Business Park dzięki swej doskonałej lokalizacji, możliwości komunikacyjnych i unikalnemu konceptowi łączącemu wiele funkcji biznesowych w jednym kompleksie jest doskonałą inwestycją - dodaje Andrzej Mikołajczyk.
Inwestycja znajduje się na południowych obrzeżach Mokotowa, w miejscu, które korzysta z dobrze rozwiniętej sieci infrastrukturalnej, w pobliżu głównych dróg oraz międzynarodowego lotniska Okęcie. Lokalizacja ta zapewnia dogodny i łatwy dojazd do wszystkich dzielnic Warszawy oraz strategicznych punktów miasta - zarówno transportem miejskim jak i samochodem. Ponadto to doskonała alternatywa dla zakorkowanego Służewca. Intensywny rozwój stolicy przyciąga w rejon PBP przedsiębiorców, którzy doceniają rozbudowaną sieć połączeń komunikacyjnych oraz bliskość tras szybkiego ruchu. Ulica Poleczki łączy się od wschodu z ulicą Puławską, główną arterią miasta, zaś od zachodu z gdańską S-79. Dzięki oddaniu do użytku Południowej Obwodnicy Warszawy planowana autostrada A2 zostanie połączona z jej wschodnim odcinkiem oraz powstanie połączenie autostrady A2 z lotniskiem im. Fryderyka Chopina. Ponadto PBP znajdować się będzie w niedalekiej odległości od linii metra, a także dróg wylotowych do Poznania, Wiednia i Berlina.
Przetrwają najlepsi
Zważywszy na będące następstwem „credit crunch” trudności z finansowaniem, wielu deweloperów zawiesiło działalność lub wstrzymało swoje projekty, o czym coraz częściej dowiadujemy się z codziennych wiadomości.
Najemcy w dzisiejszych czasach potrzebują solidnego, godnego zaufania partnera, gwarantującego terminowe wywiązanie się z zawartych umów, w szczególności jeśli w grę wchodzą umowy typu pre-let czyli zawarte przed ukończeniem realizacji inwestycji.
Join venture UBM i CA Immo International – stabilnych i silnych organizacji, stanowi właśnie taki solidny fundament zarówno dla instytucji finansujących jak i dla najemców.
Najlepszym tego dowodem jest dynamicznie postępująca budowa Poleczki Business Park, zmieniająca z tygodnia na tydzień oblicze całej okolicy, oraz szereg zawartych już umów najmu.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki