SchucoArena - stadion na miarę czasów
Firma Schüco, europejski lider w dziedzinie techniki energooszczędnego budownictwa połączył widowiskowość sportu z ekologią. SchücoArena to wizytówka nowoczesnej technologii budowlanej w sektorze publicznym.
Pierwszy mecz piłki nożnej w niemieckiej miejscowości Bielefeld odbył się w 1926 roku w tym samym miejscu, w którym stoi dziś obiekt unikatowy na skalę europejską. W niespełna 50 lat później, gdy lokalny zespół awansował do Bundesligi, rozpoczął się długotrwały proces rozbudowy i unowocześniania stadionu. Zwieńczenie prac przypadło na 2008 rok, gdy powstała wschodnia trybuna wraz z wbudowaną przestrzenią biurową, która dziś stanowi miejsce reprezentacyjne dla całego kompleksu. Po przebudowie obiektu łączna ilość miejsc siedzących sięgnęła 28 008. Na co dzień na stadionie trenuje Arminia Bielefeld, do której należy między innymi długoletni napastnik polskiej reprezentacji, Artur Wichniarek. Sponsor klubu, koncern Schüco dołożył wszelkich starań, aby obiekt wyróżniał się zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Kierunek zmian mógł być tylko jeden: pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.
Na granicy światła i cienia
Na powierzchni największego dachu stadionowego firma Schüco zdecydowała się umieścić moduły fotowoltaiczne. Instalacje solarne Schüco znajdują się w części wschodniej oraz południowej i są w stanie zaspokoić 20% zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Przezierne zadaszenie nad wschodnią trybuną zostało zaprojektowane tak, aby mogło zaspokoić pozornie wykluczające się potrzeby. Z jednej strony przepuszczana ilość światła musi być wystarczająca, by zapewnić optymalne warunki do wzrostu murawy i odpowiednią widoczność, z drugiej zaś osoby siedzące na widowni nie powinny doznawać uczucia oślepiania przez przeszkloną konstrukcję dachu. Problem ten rozwiązano stopniowo zagęszczając ilość modułów fotowoltaicznych o większej liczbie ogniw w kierunku miejsc siedzących. Na poprzecznym fragmencie zadaszenia tuż nad murawą rozstawienie modułów jest najrzadsze, dzięki czemu nie dochodzi do jej nadmiernego zacienienia. Elementy instalacji takie jak okablowanie modułów i przetwornic prądu ukryto w dyskretny sposób w konstrukcji zadaszenia nad piątą kondygnacją. Ryglowa budowa dachu nadaje mu stabilność i wytrzymałość, w rezultacie jest on w stanie utrzymać większe obciążenia niż w przypadku konstrukcji masztowej. Dobudowanie wschodniej części spowodowało zamknięcie konstrukcji, okalającej boisko o wymiarach 105 x 68 metrów.
Podniebne biura
Unikatowy charakter na skalę europejską nadają SchücoArenie nie tylko świeże zdobycze w dziedzinie technologii, lecz także nowe, niespotykane do tej pory funkcje. Na wysokości 26 metrów nad boiskiem, zaraz pod szklanym dachem znajdują się cztery pomieszczenia biurowe o powierzchni 213 – 1000 m2 z widokiem na murawę i panoramę miasta. To znakomita propozycja dla tych wszystkich ludzi biznesu, którzy prywatnie są fanami piłki nożnej. Wejście do modułów biurowych znajduje się na wielkopowierzchniowym tarasie, dzielącym trybuny na dwie części. Na tym poziomie znajduje się Business Club, wraz z salonikami dla VIP – ów o powierzchni od 89 do 335 m2. W fasadach części biurowej i stadionowej użyto nowoczesnych technologii w dziedzinie energooszczędności: systemu Schüco FW 50+.HI o podwyższonej klasie izolacyjności termicznej, który został uzupełniony o aluminiowe okna Schüco AWS 70.HI oraz przezroczyste drzwi przeciwpożarowe Schüco Firestop II. Podczas modernizacji stadionu w Bielefeld zamontowano w sumie ok. 4.000 m2 fasad. SchücoArena wraz z jej nowoczesnymi rozwiązaniami i modernistycznym wyglądem stała się sportową wizytówką na miarę architektury XXI.
www.schueco.pl