Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line
Serwis www.buduj.com.pl powstał we wrześniu 2006 roku. Od początku swojego istnienia strona służy wszystkim osobom budującym bądź remontującym dom lub mieszkanie.
Polska, która może pochwalić się nowoczesnym rynkiem biurowym, wykwalifikowanymi i tańszymi niż na Zachodzie pracownikami, jest ciągle krajem o niewykorzystanym potencjale w sektorze usług dla biznesu. Czy kryzys wielkich miast może być szansą na rozkwit tych mniejszych?
Powszechnym jest, iż międzynarodowe koncerny wiele działań (księgowych, call center, czy finansowych) wykonują poza swoimi głównymi siedzibami, w specjalnie w tym celu stworzonych oddziałach zewnętrznych. Na korzyść zagranicznych lokalizacji działają szczególnie niższe koszty pracy i dostępność pracowników, a także sprzyjająca w kontaktach handlowych lokalizacja. Polska, znajdując się w geograficznym centrum Europy, jest więc naturalnie predysponowana do prowadzenia wymiany handlowej między państwami Unii Europejskiej a wschodem. Według analiz KPMG, zewnętrzni dostawcy usług od 2004 r. najchętniej lokują swoje ośrodki właśnie w Europie Centralnej i Wschodniej. „Teraz, gdy jesteśmy świadkami zahamowania gospodarki światowej, wielu przedsiębiorców w obawie przed skutkami kryzysu przenosi swoje oddziały do tańszych w eksploatacji krajów. Kryzys może paradoksalnie stać się idealnym momentem dla Polski, na przyciągnięcie potencjalnych inwestorów. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o spektakularnej przeprowadzce Dell'a z Irlandii do Polski. Dzięki niej ponad tysiąc mieszkańców Łodzi dostanie pracę. Jeśli drugi na świecie producent komputerów, przenosi produkcję ze swojego głównego zakładu do Łodzi, za jego przykładem mogą pójść inni. Polska ma swoje „5 minut”. Należy tylko we właściwym momencie wykazać jej atuty, których przecież nie brakuje” - komentuje obecną sytuację na rynku Radosław Sieroń, prezes spółki Mermaid Properties inwestującej w Łodzi.
Łódź bardziej dostępna
Przejazd na trasie Warszawa – Łódź zajmuje obecnie 90 minut, a już za 3 lata, po wprowadzeniu kolejnych modernizacji, czas ten skróci się do 1 godziny i 5 minut. Dzięki remontom kolei, pokonanie 140 km dzielących miasta, może okazać się szybsze niż przejazd w godzinach szczytu z jednego końca stolicy na drugi. Intensywne prace budowlane będą wkrótce przeprowadzane na autostradzie A1 i A2, a zakończenie budowy całej autostrady A1 na terytorium Polski (o długości ponad 560 km) planowane jest na 2012 r. Z kolei łódzkie lotnisko, dzięki powiększeniu płyty postojowej i planom budowy nowego terminalu, będzie w stanie obsługiwać aż 2 mln pasażerów rocznie. W planach jest również przebudowa dworca kolejowego Łódź Fabryczna, a także rewitalizacja części Łodzi o powierzchni 90 ha, gdzie powstanie Nowe Centrum Łodzi, którego sercem będzie odrestaurowana elektrownia EC1. Choć dokonywane zmiany nie są spektakularne, czynią to miasto coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla lokalizowania centrów zaplecza biznesowego. Łódź to także wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, wykształcona na łódzkich uczelniach wyższych, władająca językami obcymi. Na 753 tys. mieszkańców miasta, przypada aż 122 tys. studentów. Podczas gdy koszty zatrudnienia w Polsce należą do najmniejszych w Europie, w Łodzi są dodatkowo mniejsze przynajmniej o 10% niż w Warszawie.
Przestrzeń na biznes
Choć Łódź dysponuje obecnie 130 tys. m.kw. nowoczesnych powierzchni biurowych, liczba ta daje już 476 m.kw. powierzchni na tysiąc mieszkańców. W Warszawie zaczyna powoli brakować gruntów i powierzchni użytkowych na sprzedaż. Grzegorz Zawada, dyrektor projektu Cross Point, komentuje zainteresowanie spółki Mermaid Properties Łodzią: „Łódź staje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju dla wielu renomowanych inwestorów, takich jak: Dell, Philips, Bosch, czy Siemens . Mając to na uwadze oraz chcąc wykorzystać zalety geograficzne i potencjał inwestycyjny Łodzi, podjęliśmy decyzję o rewitalizacji i rozbudowie dawnego „Próchnika” i przekształcenia go w budynek biurowy.” Cross Point - nowoczesny biurowiec klasy A, oferujący na 9 kondygnacjach elastyczną w aranżowaniu przestrzeń biurową o łącznej powierzchni 12 500 m.kw. stanie się, po oddaniu w II kwartale 2009 roku, siedzibą pracy wielu absolwentów łódzkich uczelni wyższych. Za wyborem Łodzi jako siedziby tzw. „back office” przemawiają także ceny najmu. Miesięczny czynsz za m.kw. jest tu mniejszy średnio o 3-4 euro niż w stolicy.
Sprzyjający klimat
Władze Łodzi z pomocą firmy doradczej McKinsey&Company opracowały strategię rozwoju miasta opartą na pozyskiwaniu klientów w czterech priorytetowych branżach, w tym także BPO (obok IT, AGD i logistyki). Wdrażanie akcji okazało się na tyle skuteczne, że dzięki pozyskaniu nowych inwestorów, stopa bezrobocia w samej Łodzi osiągnęła rekordowy wynik na poziomie ok. 7%, podczas gdy jeszcze kilka lat temu utrzymywał się on na poziomie 20%. Na sukces ten wpływ miał także innowacyjny program "Inwestor", gwarantujący bezzwrotne pożyczki na uruchomienie własnej firmy. W pierwszych dwóch kwartałach 2008 w województwie łódzkim powstało ponad 2,6 tys. małych przedsiębiorstw. Dzięki odpowiedniej kooperacji władz i inwestorów również rok 2009 ma szansę okazać się korzystny dla Łodzian.