Reynaers w domu pasywnym
Firma Reynaers Polska została Partnerem najnowszej inwestycji pasywnej w Polsce − jednorodzinnego domu zbudowanego w podwarszawskim Józefowie. Ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, obiekt ma szansę stać się wyznacznikiem rozwoju energooszczędnego budownictwa ku coraz lepszej funkcjonalności w Polsce.
W grudniu 2008 roku została zakończona budowa Domu Pasywnego w podwarszawskim Józefowie. Budynek powstał z inicjatywy Wydawnictwa Przewodnik Budowlany. Jego konstrukcja została zaprojektowana przez Barbarę Mendel z pracowni architektonicznej Archon, a następnie zrealizowana we współpracy z najlepszymi firmami budowlanymi w Polsce, w tym Reynaers Polska. Przy projekcie pracowali eksperci z Polski i Szwajcarii. Wykorzystanie w inwestycji najnowszych osiągnięć technologicznych i maksymalne ograniczenie kosztów użytkowania sprawiają, że inwestycja ma szansę stać się wyznacznikiem rozwoju energooszczędnego budownictwa ku coraz lepszej funkcjonalności w Polsce.
Podwarszawski Dom Pasywny jest budynkiem wolnostojącym, niepodpiwniczonym i dwukondygnacyjnym. Jego całkowita powierzchnia wynosi 109 m2. Spełniono w nim zasadę buforowego układu pomieszczeń, charakterystyczną dla budownictwa pasywnego: największe pomieszczenie – pokój dzienny o powierzchni 44,3 m2 znajduje się w środku budynku, natomiast mniejsze pomieszczenia – m.in. wnęka kuchenna, toaleta – przy ścianach zewnętrznych. Do południowo-zachodniego naroża przylega wydzielona weranda o powierzchni 15,6 m2. Pozostałą część elewacji frontowej zajmują przeszklone drzwi wejściowe oraz segmentowa brama garażowa. Na piętrze jest tylko jedno pomieszczenie – pokój mogący pełnić funkcję salonu łazienkowego lub sypialni − o powierzchni 24,7 m2. Przeszklone pomieszczenia werandy oraz łazienki wraz z zainstalowaniem gruntowego wymiennika ciepła sprawiają, że spełnione jest założenie pokrycia około 40% zapotrzebowania na energię cieplną przez bierne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Uwzględniono również lokalne warunki terenowe – od strony wschodniej (stok wzniesienia) nie ma żadnych otworów w części parterowej, za to usytuowane są okrągłe schody łączące obie kondygnacje.
Systemy Reynaers
Spektakularnym, widocznym z daleka elementem, mającym duży wpływ na energooszczędne użytkowanie budynku są przeciwsłoneczne żaluzje BS 100 zainstalowane naprzeszklonej fasadzie domu wykonanej z systemu CW 50-HI. Możliwa jest zmiana ustawienia lameli żaluzji w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Są one również wyrazistym elementem dekoracyjnym elewacji budynku. Oba systemy zostały opracowane przez Reynaers.
Ściana osłonowa systemu CW 50-HI, zastosowana na piętrze Domu Pasywnego, stanowi odważną próbę sprawdzenia przydatności dużych powierzchni przeszklonych w budynkach o bardzo niskim zużyciu energii. W domu w Józefowie rozwiązanie to zajmuje prawie całą powierzchnię trzech ścian zewnętrznych pokoju na piętrze. Słupy i rygle zbudowane są z „ciepłych” profili aluminiowych systemu CW 50-HI (Uf = 0,9 W/m2K) i wypełnione dwukomorowymi szybami zespolonymi (Ug = 0,6 W/m2K). Tak duża powierzchnia przeszklonych ścian mogłaby doprowadzić do przegrzania pomieszczenia w okresie letnim. Aby temu zapobiec, przewidziano automatycznie sterowane zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne sytemu BS 100. Ich eliptyczny kształt powoduje, że w okresie zimowym w minimalnym stopniu ograniczają dostęp promieni słonecznych. Natomiast w lecie umożliwiają całkowite zacienienie pomieszczenia.
Firma Reynaers wdraża zrównoważone rozwiązania w większości swoich inwestycji, popierając tym samym najnowsze trendy ochrony środowiska oraz zapewniając klientom oszczędności. W ofercie Reynaers dostępne są również inne kompletne i wydajne pod względem energetycznym rozwiązania z aluminium, m.in. ściana kurtynowa energooszczędne rozwiązania HI minimalizujące koszty ogrzewania budynku i straty ciepła na zewnątrz: system okienno-drzwiowy CS 86-HI, system drzwi przesuwnych i podnoszono-przesuwnych CP 155 LS-HI.
Reynaers Polska
Firma Reynaers Polska powstała w 1990 roku, jako oddział Grupy Reynaers Aluminium. Reynaers Polska jest jednym z głównych dostawców na rynku polskim profili aluminiowych, używanych przez wytwórców okien, drzwi, systemów przesuwnych, ogrodów zimowych, fasad, świetlików, osłon przeciwsłonecznych oraz konstrukcji aluminiowychwykorzystywanych w budownictwie. Profile te obejmują pełny zakres kształtów i kolorów, technik otwierania i izolacji, w tym systemów modułowych. Stworzone są zarówno do budynków typowo mieszkaniowych, jak i usługowo-handlowych oraz użyteczności publicznej. Na swoje produkty Reynaers Polska daje 10-letnią gwarancję systemową. Działania firmy spełniają wymagania międzynarodowej normy zarządzania jakością ISO 9001:2000.
Reynaers Aluminium
Założona w 1965 roku, Reynaers Aluminium jest wiodącym europejskim dostawcą wysokiej jakości systemów aluminiowych. Firma specjalizuje się w rozwoju, tworzeniu i promowaniu konstrukcji z aluminium dla budownictwa. Należą do nich: fasady, okna, drzwi, systemy drzwi przesuwnych, ogrody zimowe i osłony przeciwsłoneczne. Reynaers Aluminium posiada jedno z największych na świecie prywatnych centrów badań branżowych. W Instytucie Reynaers wykonywane są testy i próby produktów oraz systemów, organizowane są szkolenia, seminaria i pokazy maszyn. Przedsiębiorstwo posiada biura w 30 państwach a swoje produkty eksportuje do 50 krajów na 5 kontynentach.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki