Inwestorzy coraz częściej dostrzegają lokalny potencjał rynku biurowego
Perspektywy rozwoju polskiego rynku nieruchomości są nadal bardzo dobre, chociaż wzrost w niektórych segmentach może już nie być tak dynamiczny. Według szacunków deweloperów jeszcze przez najbliższe trzy lata popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe będzie rósł.
Analitycy szacują, że do końca 2009 roku powstanie około 1,7 mln m.kw. nowoczesnej powierzchni biurowej w całym kraju. Natomiast deweloperzy z Warszawy powoli zaczynają odczuwać już rynkową stabilizację spowodowaną stale rosnącą konkurencją i związanym z nią nasyceniem rynku. Inwestorzy coraz częściej dostrzegają lokalny potencjał nieruchomości ze względu na słabszą konkurencję i duże zainteresowanie wśród potencjalnych najemców chcących, ze względu na niższe koszty utrzymania, ulokować swoje siedziby i kolejne oddziały poza stolicą.
Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe poza stolicą generowany jest przede wszystkim przez Business Process Offshoring (BPO). Międzynarodowe koncerny zlecają realizację wybranych działań tańszym firmom zagranicznym i przenoszą swoje 'back office' czy też 'call centres' do miast, które mają niższe koszty pracy, ale jednocześnie posiadają wykwalifikowaną kadrę pracowników. Ponadto lokalizacja blisko centrum miasta w nowoczesnym biurowcu zwiększa rangę firmy. Ze względu na ambitne plany ożywienia regionu i duży potencjał inwestycyjny Łodzi - oferta Cross Point z całą pewnością stanowić będzie optymalne warunki dla rozwoju biznesu. Ponadto planowana budowa autostrad (A1, A2), międzynarodowe lotnisko, rozbudowa sieci szybkich połączeń kolejowych są dodatkowymi atutami przybywających powierzchni biurowych w Łodzi. Warto też zwrócić uwagę na cenę najmu. W stolicy miesięczny czynsz za 1 m.kw. biura poza ścisłym centrum miasta przekracza 15 euro. Wynajęcie biura w innych miastach Polski jest tańsze - średnia stawka to 13-14 euro w centrach pozostałych miast.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki