Inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych Dobra koniunktura na powierzchnie biurowe
Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w dużych miastach, a w szczególności w stolicy, nie słabnie. Inwestorzy zakładając wzmożony rozwój systemu transportowego, głównie ze względu na EURO 2012, rozpoczynają nowe projekty biurowe. Natomiast zagraniczne fundusze inwestycyjne, a także inne firmy zagraniczne i krajowe, coraz częściej lokują pieniądze w nieruchomości komercyjne, chcąc czerpać korzyści płynące z szybko rozwijającego się rynku.
Dobra koniunktura w polskiej gospodarce napędza popyt na nieruchomości biurowe. W centrum Warszawy w ciągu najbliższych lat będzie on nawet wyższy niż podaż. Ponieważ w stolicy oczekuje się stałego wzrostu popytu i podaży powierzchni biurowych, oczywistym jest fakt, że rynek inwestycyjny będzie dynamicznie się rozwijać. Jednakże warto pamiętać, że nie wszystkie 'produkty' biurowe szybko znajdują swoich klientów; dla poszukujących powierzchni do wynajmu najważniejszymi czynnikami wyboru są: cena, lokalizacja, infrastruktura oraz dogodna komunikacja.
Ciągle ewoluujący rynek nieruchomości komercyjnych w naszym regionie wymaga od odpowiedzialnych inwestorów rozwagi i zdolności adaptacji. Obecnie strategia CA Immo International kładzie nacisk na inwestowanie w dobre projekty deweloperskie, stąd nasza decyzja o udziale w tym przedsięwzięciu wspólnie z naszym partnerem strategicznym UBM. Wierzymy, że Poleczki Business Park dzięki swej doskonałej lokalizacji, komunikacji i unikalnemu konceptowi łączącemu wiele funkcji biznesowych w jednym kompleksie jest właściwą inwestycją we właściwym miejscu i czasie. Naszym zdaniem PBP jest "skazany na sukces" - mówi Andrzej Mikołajczyk z CA Immo. Prowadzenie biznesu to sztuka logistyki, a PBP będzie platformą umożliwiającą stworzenie sprzyjających warunków do realizacji celów biznesowych - dodaje dr. Rudolf Grossmayer z UBM. Oprócz biur w centrum biznesu przy ulicy Poleczki w Warszawie znajdą się także powierzchnie handlowo-wystawiennicze, hotel z apartamentami typu long-stay, zaplecze konferencyjne, restauracje, małe sklepy, kioski oraz punkty usługowe. Takie dogodne ulokowanie w jednym miejscu licznych funkcji oszczędza czas i pomaga ominąć wiele problemów logistycznych – dodaje Mikołajczyk.
Czynnikami rzutującymi na dalszy rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych są szybki wzrost gospodarczy i korzystne stopy kapitalizacji dla tego segmentu. Szacuje się, że do końca 2010 roku wskaźnik nasycenia m. kw. powierzchni biurowej na jednego mieszkańca wyniesie w największych miastach Polski ok. 2 m. kw. Jednakże wskaźnik ten będzie ponad dwukrotnie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej, dlatego też podejmowane są decyzje o kolejnych inwestycjach w Polsce.
Nadal obserwujemy zmniejszający się procent powierzchni niewynajętych - a w Centrum Warszawy wynosi on obecnie ok. 1 – 2% - mówi Andrzej Brochocki z Kancelarii Brochocki Nieruchomości.
Dr. Rudolf Grossmayer, członek zarządu inwestycji Poleczki Business Park reasumuje:
Mimo iż ogólne perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych będą zmuszały inwestorów do pokonywanie coraz to nowych wyzwań, czujemy się pewnie jeśli chodzi o Poleczki Business Park. Wszystko za sprawą unikalnej lokalizacji i wyjątkowych cech projektu. Obecnie jest to największa inwestycja w Polsce, która jest potwierdzeniem naszego długoterminowego doświadczenia na polskim rynku nieruchomości.