Wmurowanie kamienia węgielnego pod Galerię Jurajską
12 czerwca 2008 roku o godz. 12:00 odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Galerię Jurajską w Częstochowie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele inwestora – Globe Trade Centre S.A. (GTC), partnerów spółki oraz władze Częstochowy i Archidiecezji Częstochowskiej.
W imieniu Globe Trade Centre S.A. akt erekcyjny Galerii Jurajskiej podpisali: Przewodniczący Rady Nadzorczej Eli Alroy oraz Dyrektor Generalny Piotr Kroenke. Obok swe podpisy złożyli: Prezydent Miasta Częstochowy Tadeusz Wrona, przedstawiciele: pracowni architektonicznej, która stworzyła projekt Galerii Jurajskiej: APA Wojciechowski, generalnego wykonawcy – firmy Strabag oraz SAP Tebodin - Projekt. Akt erekcyjny został poświęcony przez Arcybiskupa Stanisława Nowaka, Metropolitę Częstochowskiego.
„Galeria Jurajska to największa pod względem nakładów inwestycja Globe Trade Centre S.A. Będzie wiodącym centrum handlowo-rozrywkowym w mieście, jak i w regionie. Jesteśmy przekonani, że budowa i działalność Galerii Jurajskiej będzie bardzo silnym impulsem ekonomicznym dla rozwoju Częstochowy. Inwestycja ta nie tylko odmieni krajobraz i charakter dzielnicy, w której powstaje, lecz również stworzy warunki i szanse dla rozwoju mieszkańców miasta i okolic.” – powiedział Eli Alroy, Przewodniczący Rady Nadzorczej Globe Trade Centre S.A.
Galeria Jurajska jest największą inwestycją budowlaną w Częstochowie, powstaje w pierwszorzędnej lokalizacji, na doskonale wyeksponowanym terenie pomiędzy drogą krajową nr
Galeria Jurajska będzie liczyła łącznie 130 000 mkw., z czego na 48 000 mkw. powierzchni handlowej powstanie ok. 200 sklepów i punktów usługowych, wielosalowe kino Cinema City i pięciokondygnacyjny parking na 2000 samochodów.
Projekt Galerii Jurajskiej powstał w renomowanej polskiej pracowni APA Wojciechowski, przy współpracy amerykańskiego biura architektonicznego Laguarda.Low Architects, które ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu centrów handlowych na całym świecie. Nowoczesna forma architektoniczna Galerii Jurajskiej została wkomponowana w otoczenie. Przestrzeń w środku Galerii będzie przestronna i dobrze doświetlona naturalnym światłem wpadającym przez duże przeszklenia w dachu i elewacji. Istotną częścią Galerii będzie pięciokondygnacyjny parking, sąsiadujący bezpośrednio z powierzchnią handlowo-rozrywkową oraz parking podziemny.
Dzięki swojej koncepcji architektonicznej – Galeria stanie się istotnym elementem architektury miasta. Ważną częścią realizacji będzie przebudowa infrastruktury drogowej wokół Galerii Jurajskiej.
W realizacji Galerii Jurajskiej i przebudowie infrastruktury wokół obiektu będzie uczestniczyło łącznie ponad 1 500 pracowników budowlanych. W okresie budowy zauważalne jest ożywienie na lokalnym rynku pracy w sektorze usług budowlanych i produkcji materiałów budowlanych.
Galeria Jurajska będzie atrakcyjnym miejscem pracy dla mieszkańców Częstochowy i okolic, zatrudnienie znajdzie w niej ok. 1500 osób.
Generalnym wykonawcą Galerii jest renomowana firma budowlana Strabag, zarządzającym budową w imieniu inwestora jest SAP Tebodin-Projekt, a agentem wynajmującym powierzchnię firma Jones Lang LaSalle.
„Unikalna lokalizacja Galerii Jurajskiej, zarówno w skali regionu jak i kraju, przyciąga renomowane krajowe i zagraniczne marki handlowe. Obecnie na rynku polskim realizowanych jest niewiele równie atrakcyjnych centrów handlowych. Nie jesteśmy zatem zaskoczeni, że popyt na lokale ze strony potencjalnych najemców przewyższa wielkość oferowanej powierzchni handlowej” - mówi Monika Janczewska-Leja, Dyrektor ds. Centrów Handlowych w Globe Trade Centre S.A.
Otwarcie Galerii Jurajskiej planowane jest na IV kwartał 2009 roku. Galeria będzie czwartą galerią handlowo-rozrywkową wybudowaną i zarządzaną przez GTC, dołączy do: Galerii Mokotów (pierwszego w Polsce nowoczesnego centrum handlowo-rozrywkowego), Galerii Kazimierz w Krakowie oraz Avenue Mall (otwartego w ubiegłym roku w Zagrzebiu).
GLOBE TRADE CENTRE S.A. (GTC) jest jednym z czołowych deweloperów w Nowej Europie. Firma powstała w 1994 roku w Warszawie. Obecnie aktywnie działa w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rosji i na Ukrainie.
GTC realizuje inwestycje w trzech kluczowych sektorach rynku nieruchomości: obiektów i parków biurowych, centrów handlowo-rozrywkowych oraz mieszkaniowym.
Firma wybudowała nieruchomości o powierzchni 600 000 mkw. netto, a obecnie jest właścicielem zrealizowanych obiektów komercyjnych o łącznej powierzchni 254 000 mkw. netto. Spółka posiada również imponujący portfel nowych inwestycji na różnym etapie realizacji, który pozwoli na wybudowanie 2 mln mkw. powierzchni komercyjnych i mieszkaniowych.
Akcje GTC S.A. wchodzą w skład nie tylko prestiżowego indeksu WIG20, ale należą również do międzynarodowych indeksów MSCI. W styczniu 2006 roku akcje GTC S.A. weszły w skład indeksu GPR 250, skupiającego 250 największych i najbardziej płynnych spółek z sektora nieruchomości na świecie.