Energooszczędny dom z pompą ciepła czy bez
Decyzję o instalacji pompy ciepła powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Odpowiedniego zaprojektowania wymaga bowiem cała instalacja grzewcza. Pompa ciepła należy do niskotemperaturowych źródeł ciepła, więc najkorzystniejszym rozwiązaniem pozostaje wówczas ogrzewanie podłogowe lub nawiew. Kaloryferów w zasadzie się nie stosuje, gdyż musiałyby one być potężne. To dobre rozwiązanie dla osób budujących dom, trudniejsze jednak do zrealizowania w istniejącym już budynku. Wówczas instalacja pompy ciepła wiązać się będzie z kuciem ścian i przebudową całej instalacji grzewczej.
Potwierdza się zatem mądrość ludowa, że najwięcej mogą zaoszczędzić ci, których na to stać. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją tańsze rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Naszym klientom, którym zależy na zamknięciu się w jakiejś rozsądnej kwocie inwestycji, proponujemy domy energooszczędne zużywające 40-70 kWh na metr kwadratowy w skali roku. To o prawie połowę mniej niż typowy, gorzej wykończony dom w Polsce. O ich parametrach cieplnych i energetycznych decyduje solidne ocieplenie oraz odpowiednia konstrukcja domu.
Pompę ciepła polecałbym wszystkim tym inwestorom, którzy mogą na budowę domu przeznaczyć większą sumę pieniędzy. Na pewno warto wówczas pomyśleć o kompleksowym energooszczędnym projekcie, zawierającym rekuperatory, izolację termiczną, paraizolację, właściwie zaprojektowane systemy: grzewczy i wentylacyjny. Punktem wyjścia musi być jednak projekt architektoniczny – zarówno odpowiednia konstrukcja i bryła budynku, jak i rzetelny projekt wykonawczy, dostosowujący początkowe założenia projektowe do indywidualnych warunków działki budowlanej. Tekst dostarczony przez: Fama PR