Grunty: stabilizacja
Wraz z zeszłorocznym wzrostem cen mieszkań, a następnie domów, sukcesywnie zwiększało się zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi. Prawie połowa poszukujących swoje działania skupiła właśnie na tym segmencie. W ocenie większości klientów wybudowanie domu według własnych oczekiwań wiązało się docelowo z mniejszymi kosztami.
Zwiększenie zainteresowania nieruchomościami gruntowymi wywołało odpowiedź w postaci wzmożonej podaży nieruchomości, będących w świetle prawa użytkami rolnymi (głównie z racji braku aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego). Nadal brakuje działek w samym Białymstoku, co wzmaga wygórowane wymagania cenowe właścicieli położonych w mieście działek.
W pierwszym kwartale ceny gruntów utrzymywały się na stabilnym, lecz nadal wysokim poziomie, a w zależności od lokalizacji ulegały nieznacznym wahaniom.
Według spostrzeżeń specjalistów z firmy Polanowscy Nieruchomości najbardziej popularnym ze względu na lokalizację i prestiż rejonem Białegostoku jest rejon ulicy Mickiewicza (na całej długości). Działki oferowane są w cenach 380 – 600 zł/m kw. Znacznie ograniczona podaż powoduje zainteresowanie deweloperów każdą wystawioną na tym terenie do sprzedaży działką, a tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne kupowane są często powyżej ich wartości rynkowej (nawet ponad dwa razy drożej). Wyżej cenione jest tylko Śródmieście gdzie ceny na poziomie 1.500 – 2.000 zł/m kw. nie należą już tylko do jednostkowych przypadków. Porównywalnym rejonem są Bojary i rejon ul. Warszawskiej.
Popyt
Zainteresowanie działkami zostało wywołane m. in. dużymi wzrostami cen mieszkań. Klienci zwracają uwagę nie tylko na działki budowlane czy rzemieślniczo-usługowe. w sferze ich zainteresowań jest również ziemia rolna, która coraz częściej staje się bardzo atrakcyjną inwestycją.
Dotyczy to szczególnie gruntów o większym areale (do kilku hektarów) w okolicach aglomeracji miejskich czy wiejskich, nabywanych z myślą o podziale i uzyskaniu zysku w przyszłości. Wzrost inwestowania oszczędności w takie nieruchomości jest spowodowany także złą sytuacją na rynku papierów wartościowych i postrzeganiem inwestowania w grunty jako pewnej lokaty kapitału.
Wraz ze wzrostem liczby oferowanych działek klienci coraz częściej dokonują zakupu nieruchomości gruntowych w sposób bardzo przemyślany i oparty na konkretnych wyliczeniach. Wpływ na decyzję ma przede wszystkim uzbrojenie terenu. Szambo, studnia, bądź oczyszczalnia to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a doprowadzenie innych mediów do działki, np. instalacji elektrycznej wiąże się z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Wraz ze wzrostem świadomości klientów co do kosztów doprowadzenia mediów, na białostockim rynku nieruchomości gruntowych zachodzą znaczące zmiany. Dla przykładu, cieszący się dotąd dużym popytem rejon Dojlid Górnych (od 2006 roku część Białegostoku), który na większości oferowanych działek jest uzbrojony wyłącznie w energię elektryczną, z miesiąca na miesiąc traci na zainteresowaniu. Ceny nieuzbrojonych działek na tym terenie są porównywalne z tymi, które posiadają dostęp do wszystkich mediów (170 – 200 zł za m kw.). Klienci świadomi tej sytuacji albo negocjują ceny na poziomie 130 – 150 zł za m kw. albo wybierają działki w innym rejonie kierując się stopniem zaopatrzenia w media lub znacznie niższymi cenami.
Polanowscy Nieruchomości sp. z o.o.
styczeń-marzec 2008 r.