Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Fundamenty pod przyszły dom

ES Polska

Fundamenty to podstawa domu jednorodzinnego. Od właściwie posadowionego domu i doboru rozwiązania fundamentu zależeć będzie jego trwałość i bezpieczeństwo dla późniejszych domowników. Ponadto fundamenty zapewnią stateczność budowli i jej ochronę przed zawilgoceniem i zmianami temperatury podłoża.

Fundamenty są istotnym elementem domu ze względu na to, że stanowią jego solidną podstawę i mają wpływ na równomierne osiadanie całej budowli, co rozkłada jej obciążenie na powierzchnię gruntu.

Na etapie wyboru fundamentów należy wziąć pod uwagę konstrukcję domu (ciężar obiektu), warunki gruntowe na działce oraz sposób prowadzenia robót budowlanych. Powyższe elementy powinny być opisane w projekcie domu. Geodeta dodatkowo wytycza linię zabudowy wraz z zaznaczeniem trasy sieci wodociągowo - kanalizacyjnej. Wytyczne powinny być zgodne z planem zagospodarowania terenu. Pod okiem projektanta, a w przypadku szczególnych warunków geodezyjnych, również pod nadzorem inspektora nadzoru, ekipa budowlana rozpoczyna prace związane z wykonaniem wykopu pod fundament zgodnie z wytyczoną przez geodetę linią. Warunki wodno-gruntowe „Już na etapie projektowania domu określa się warunki wodno-gruntowe działki pod budowę i zleca się badania geotechniczne. Wskażą one, na jakiej głębokości zalega woda gruntowa, jaka jest grubość warstwy nośnej, która będzie znajdować się pod fundamentem. Tylko w ten sposób ochronimy nasz przyszły dom przed napływem wody opadowej i gruntowej” powiedział Sławomir Chmura, menedżer budowy z firmy ES POLSKA. Rodzaj fundamentu Wielkość domu i typ podłoża na działce budowlanej mają wpływ na rodzaj zastosowanego fundamentu, jego głębokość i szerokość. Warto zastosować najlepszej jakości trwałe materiały. Materiały, z których wykonuje się fundamenty to głównie beton i żelbeton. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia fundamentu są to bloczki betonowe lub keramzytowe. Powinny to być materiały odporne na mróz, wilgotność, substancje chemiczne i biologiczne, a przede wszystkim odznaczać się wytrzymałością. W budownictwie jednorodzinnym fundamenty wylewa się pod ścianami nośnymi, słupami i kominami. Najpierw przygotowuje się ławy fundamentowe, w których układa się zbrojenie z prętów stalowych. Całość wypełnia się betonem i poziomuje się górną powierzchnię fundamentu, na której układa się później bloki ścienne. Tekst dostarczony przez:

ES Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt