M3 z ogródkiem
Nawet bez domu i posesji wokół możemy mieć swój piękny, zaczarowany ogród. Kilka metrów kwadratowych, które staną się miejscem upragnionego odpoczynkuZielono mi
Oczywiście idealnie byłoby mieć balkon z widokiem na las. Jednak nawet kiedy jedynym widokiem jaki możemy sobie zafundować jest ruchliwa ulica, nie jesteśmy na całkiem straconej pozycji. Dobrym sposobem na oddzieleniesie od reszty świata jest ukwiecenie balkonu. Niestety, kaskady kwiatów, choć piękne i warte inwestycji, są stosunkowo nietrwałe. Inaczej tuje. W masywnych, ceramicznych bądź metalowych donicach stanowią dopełnienie balkonowej kompozycji i sprawią, że nasz balkon przez cały rok będzie przyjazną oazą zieleni. Choć tuje najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, są niezwykle wytrzymałe i mało wymagające. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach pielęgnacji. Po posadzeniu należy ziemię przykryć przynajmniej piecio - centymetrową warstwą kory sosnowej, która chroni grunt przed nadmierną utratą wilgoci. Od marca do końca lipca warto nawozić drzewka nawozem wieloskładnikowym, ale, co ważne dla zapominalskich, jeśli tylko upały nie są wyjątkowo dokuczliwe, o podlewaniu wystarczy pamiętać raz w tygodniu.
Pstryk i światło
Na balkonie często brakuje światła. A przecież to żaden problem, przy okazji remontu, doprowadzić prąd i zainstalować odpowiednie oświetlenie. Do tworzenia oryginalnych, balkonowych aranżacji doskonale nadają się diody LED. Ledneon z powodzeniem zastępuje konwencjonalne źródła światła liniowego, ale jest znacznie bardziej wygodny. - Może pracować na niskim napięciu, zwiększając bezpieczeństwo użytkownika. Co istotne, w porównaniu z innymi źródłami światła jest aż 50 - krotnie trwalszy. Gdybyśmy ich nie wyłączali, diody LED mogłyby świecić nieustannie aż 11 lat i to bez praktycznie żadnej konserwacji. Dodatkowo zużywają mało energii elektrycznej - ok 5 W na metr - mówi Paweł Kulpa, dyrektor zarządzający w firmie Lars, mającej w swojej ofercie tego typu oświetlenie. Ledneony są niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz wszelakie uszkodzenia. Dzięki temu, że w znikomym stopniu emitują ciepło, doskonale sprawdzają się jako oświetlenie zamontowane w podłodze. I co istotne dla efektu końcowego, ich światło nie razi. Jest ciepłe i nadaje aranżowanej przestrzeni przyjazny klimat. Ledneonom nie straszna ani sroga zima, ani upalne lato. Producent gwarantuje, że wytrzymują temperaturę od - 20 do +60 stopni Celsjusza, dlatego nadają się do stosowania na zewnątrz, czyli w tym wypadku na balkonie czy tarasie. Montaż Ledneonów jest niezwykle prosty i szybki. Wystarczy w posadzce umieścić specjalne profile, a w nich węże świetlne.
Dać się zainspirować
Na meble balkonowe, by były wygodne i przykłuwające uwagę, nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy. Czasem wystarczy odrestaurować stary stół i krzesła. Nawet, jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych, możemy puścić wodze fantazji i wykorzystać szeroką kolorystykę bejc i farb. Dotychczas posadzki balkonowe wykładano przede wszystkim płytkami ceramicznymi. Dziś, kiedy na rynku dostępne są różne materiały budowlane, warto pozwolić się zainspirować, a przy okazji przełamać jednolite stereotypy. Przykłuwającym uwagę rozwiązaniem jest zastosowanie dobrej jakości desek tarasowych lub paneli drewnianych, które w połączeniu z odpowiednią impregnacją, sprawi, że będzie to rozwiązanie długowieczne. Ciepłe w odbiorze drewno, w połączeniu z zimnymi płytami chodnikowymi daje imponujący efekt. Odpowiednie doświetlenie: wężami świetlnymi, punktowym oświetleniem diodowym zainstalowanym w płycie oraz ciepłem świec - sprawia, że taras staje się wymarzonym miejscem odpoczynku.