Ogrody zimowe - zawsze zielony salon
Jak sprawić, aby każdego dnia, niezależnie od pory roku, obcować z naturą bez wychodzenia z domu? Zatrzymanie lata w swoim salonie jest możliwe dzięki coraz bardziej popularnym ogrodom zimowym, które można zaplanować w swoim miejscu zamieszkania np. w pokoju dziennym.
W jaki sposób w dzisiejszych czasach możemy przywrócić harmonię dla naszego ciała i ducha, w sytuacji kiedy większość z nas całe dnie spędza w biurze, a wieczory i weekendy przed telewizorem? Odpowiedzią na nasze potrzeby jest kontakt z naturą. Obcowanie z przyrodą pozwoli przynajmniej na chwilę oderwać się od codzienności i nabrać nowych sił do dalszej pracy. Aby nasz dom stał się wyjątkowym miejscem relaksu i korzystnie wpływał na nasze zdrowie i samopoczucie, warto zainwestować w ogród zimowy i wybudować go w swoim domu.
Projektowanie ogrodu zimowego przy domu należy rozpocząć od wyboru jego kształtu, miejsca pod jego budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonany. Ważne jest także sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Rozwiązania projektowe i materiały do budowy ogrodów dostępne są m.in. w ofercie OKNOPLAST- Kraków. Wszystkie elementy ogrodów zimowych, które oferujemy naszym klientom, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, dobierane muszą być indywidualnie dla każdego domu według potrzeb klientów – mówi Marcin Bała, Kierownik Działu Konstrukcji Aluminiowych OKNOPLAST-Kraków – kluczowe dla naszych klientów jest to, że w jednej firmie mogą zamówić zarówno projekt, jak i profesjonalny montaż wykonywany przez naszych specjalistów – dodaje Bała.
Jedną z najważniejszych kwestii w procesie projektowania ogrodu zimowego jest właściwe opracowanie konstrukcji jego ścian i dachu. Powinna być ona wykonana z trwałego materiału, np. z aluminium, ponieważ musi być odporna na działanie wiatru oraz utrzymać ciężar śniegu zalegającego na dachu w zimie. Elementy boczne ogrodu zimowego, montowane miedzy słupami, mogą być wykonane w dowolnym systemie zarówno z PCV, aluminium, jaki i drewna.
Bardzo ważny jest wybór odpowiednich szyb. W zależności od pory roku, właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła w ogrodzie lub nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza. Konstrukcja wraz z szybami narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, wiatr, deszcz oraz śnieg i w związku z tym powinna mieć wysoki poziom szczelności. Tutaj istotny jest dobór właściwych współczynników ram i szyb, które będą zastosowane w konstrukcji.
Produkty rekomendowane przez OKNOPLAST–Kraków do tworzenia ogrodów zimowych:
l profile aluminiowe Aluprof MB, TS Aluminium, Reynaers, Schueco
l szyby zespolone z zastosowaniem szkła zwykłego lub bezpiecznego o dobranych w zależności od potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła
l różnego typu okna i drzwi, w tym okna dachowe oraz drzwi podnoszono-przesuwne
l elementy dodatkowe: nawiewniki, rolety zewnętrzne.
Kiedy będziemy mieli już gotową konstrukcję ogrodu zimowego, możemy pomyśleć o jego wypełnieniu specjalnie dobranymi do warunków pomieszczenia roślinami. Ważne, aby przed ich zakupem, skupić się nie tylko na ich estetyce, ale również rozeznać, jakie warunki będą dla nich najkorzystniejsze.
Gatunki, które najlepiej przyjmują się w ogrodach zimowych to rośliny, takie jak pochodząca
z Japonii ozdobna bylina doniczkowa – Apidistra wyniosła, roślina „zamieszkująca” ziemie Madagaskaru, Afryki równikowej i Indii Sansewiera, tropikalny krzew „Róża chińska” – mówi Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Należy pamiętać również o tym, że tego rodzaju rośliny egzotyczne wymagają od właściciela ogromnej troski. Podejmując decyzję o zagospodarowaniu ogrodu zimowego, jeszcze bardziej niż zwykle musimy zwrócić uwagę na dobór gatunków o podobnych wymaganiach. To bowiem bardzo ułatwi nam ich właściwą pielęgnację i utrzymanie roślin w naszym domowym ogrodzie zimowym – dodaje Urbański.
Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne. Rośliny w nich umieszczone wzbogacają nasze domy nie tylko pod względem estetycznym jako element wystroju wnętrza, ale również mają właściwości zdrowotne. Dzięki nim powietrze oczyszczane jest z trującego dwutlenku węgla, a stały kontakt z naturą wycisza i uspokaja człowieka. Zielony kolor drzew w naszym ogrodzie ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie. Nie pozostaje nic innego, jak zainwestować we własne zdrowie i stworzyć w swoim domu oazę spokoju jaką jest zimowy ogród.
Informacje dodatkowe:
OKNOPLAST-Kraków rozpoczął działalność w 1994 roku i produkuje nowoczesne okna i drzwi z PVC oraz aluminium. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Składa się z centrum logistyczno-biurowego oraz kompleksu produkcyjnego o powierzchni 12 tys. m2. W 2007 roku sprzedaż firmy przekroczyła 610 tysięcy jednostek okiennych, a liczba Klientów sięgnęła ponad 650 tysięcy.
Produkowane przez OKNOPLAST-Kraków okna i drzwi spełniają najwyższe standardy ekologii. Firma dokłada wszelkich starań, aby odpady takie jak szkło, plastik, metal i różnorodne opakowania, były przetwarzane i nie obciążały środowiska.
Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST-Kraków do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.
O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie OKNOPLAST-Kraków, m.in. Złoty Laur Klienta 2008 w kategorii „Funkcjonalność
i bezpieczeństwo”, certyfikat Lider Rynku 2008 – nagroda przyznana firmie już po raz szósty, certyfikat Euro Leader 2008 czy tytuł Solidnej Firmy 2007.
OKNOPLAST-Kraków przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma szczególnie angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych.
Wśród organizacji, którym OKNOPLAST-Kraków pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki