Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Kolonialny styl w polskich ogrodach

Szczypta brytyjskiego szyku i egzotyka dalekowschodnich zdobień i gadżetów. Wydaje się niestrawne albo niemożliwe? A jednak. To podstawowe wyznaczniki stylu kolonialnego, który zrodził się ze zderzenia kultury postępu z kulturą ducha… Zrodził się setki lat temu, by dziś przeżywać renesans w designie mieszkań i ogrodów. Jak jednak wpisać się w tak ryzykowną i nowatorką stylistykę i nie wypaść poza cienkie granice kiczu? Podpowiadamy, przedstawiając pomysły na takie aranżacje w polskich ogrodach. 

 

 Styl kolonialny na początku kojarzył się wyłącznie z wzornictwem mebli, a to za sprawą brytyjskich kolonii w Indiach, Birmie, Tajlandii, Laosie, Indonezji i Afryce. Właśnie tam Brytyjczycy, którzy osiedlali się wraz z całymi rodzinami, by poczuć choć odrobinę ojczystego luksusu zamawiali u miejscowych rzemieślników meble w stylistyce anglikańskiej. Te jednak z konieczności musiały być wykonywane z miejscowych materiałów… a w rękach ludowych artystów zyskiwały niepowtarzalny charakter kojarzący się z duszą miejsca, w którym były tworzone. Tak oto nowoczesne w formie meble, zyskiwały orientalne ornamenty i duszę egzotycznych materiałów. Wtedy właśnie narodził się swoisty stylistyczny mix, który ewoluował i stał się jedną z najgorętszych tendencji w projektowaniu wnętrz i przydomowych przestrzeni. W ogrodach zaczyna dopiero nabierać charakteru, bo materiały do jego wykończenia z roku na rok zyskują coraz ciekawsze wzornictwo i mocniej odpowiadają na architektoniczne trendy.

By stworzyć ogród w stylu kolonialnym musimy zadbać o najdrobniejsze szczegóły, począwszy od doboru roślinności, mebli i ozdób ogrodowych aż po nawierzchnie na alejki, tarasy - na podjazdach do garażu skończywszy. Każdy szczegół będzie miał tu bowiem znaczenie, bo stylistyka nie do końca przemyślana może przysporzyć estetyce ogrodu więcej krzywdy niż pożytku, a przypadkowy dobór ozdób i materiałów z pewnością będzie raził. 

 (fot. Libet)

 

Krok 1: Wybór nawierzchni

 Przede wszystkim musi być stonowana i spokojna. Orientalne ozdoby już i tak wystarczająco ubogacą kolonialny ogród. - Jeśli więc próbowalibyśmy położyć w takim ogrodzie kostkę o nietypowych kształtach czy też egzotycznych wybarwieniach kolorystycznych – przesyt zdobień i różnorodnych form mógłby tworzyć wrażenie kiczowatości – tłumaczy Dominik Wilczyński, architekt firmy Libet. - Polecamy w tego typu aranżacjach przede wszystkim kostki szlachetne o strukturze odwzorowującej starobruk, np. z grupy Antico Libet albo kostki o dużych rozmiarach i gładkiej fakturze, na przykład Pastello Colormix w gamie beżów lub kolorów jesieni – dodaje architekt.

(fot. Libet)

- Jeśli chodzi o stylistykę tarasu zdecydowanie powinien być wykonany z kamienia naturalnego albo płyt wet-cast idealnie odwzorowujących kamień łupany lub piaskowy. Klinkier, nawierzchnie kolorowe albo ułożone we wzory mogłyby w takiej stylistyce wyrządzić wiele estetycznych szkód. Najodpowiedniejszy wydaje się tu kamień piaskowy z orientalnych Indii na przykład Sheridan z linii Libet Patio, albo płyty wet-cast Torino z linii Libet Impressio. Jeśli na tarasach chcemy zrezygnować z płyt na rzecz dużych kostek to najodpowiedniejsze będą tu kostki o gładkiej fakturze, np. Colormix, lecz zdecydowanie w stonowanych odcieniach – dodaje Dominik Wilczyński.

 Krok 2: Ogrodowe ozdoby
 
We wzorcowym ogrodzie w stylu kolonialnym nie może zabraknąć mebli ani gadżetów ogrodowych, jak rzeźby czy figurki. Jeśli chodzi o meble – w styl kolonialny najlepiej wpiszą się te o ciemnych barwach, wykonane z egzotycznych gatunków drewna takich jak venge, mahoń, palisander i teak. Często meble takie nie są jednolite, ale łączą w sobie różne materiały, dlatego nie dziwi na przykład zestawienie w nich elementów drewnianych z pędami bambusa czy wikliną. Meble powinny zdobić przede wszystkim tarasy czy przydomowe patio. Wokół ogrodowych alejek natomiast dobrze będą wyglądać niewielkie kamienne czy drewniane posążki o orientalnej tematyce – figurki Buddy czy hinduistycznych bogów, na przykład Shiwy, Wisznu czy Brahmy albo orientalne dzwonki mocowane na gałęziach drzew czy szkielecie podpory pod pnący się bluszcz.

(fot. Libet)

Krok 3: Zieleń  

Kwiaty orientalne idealne do stylizacji kolonialnej są niewątpliwie piękne i tworzą spektakularny efekt. Jednak z powodu ich nietrwałości w polskich warunkach i co za tym idzie – sezonowości, zalecamy tradycyjne sadzonki może tylko o nieco bardziej „orientalnej” tonacji kolorystycznej kwiatu. Dobrze w tego typu stylu sprawdzą się zioła (np. oregano, bazylia czy estragon), byliny – na przykład różowawy krwawnik pospolity (kirschkonigin), biały krwawnik kichawiec, malwa czy przywrotnik ostroklapowy. Jeśli chodzi o trawy – warto urozmaicić trawę tradycyjną – trawą ozdobną, na przykład orientalną w wyglądzie kostrzewą popielatą czy owsicą.

(fot. Libet)

Styl kolonialny w ogrodzie może być doskonałym pomysłem na jego urozmaicenie i odróżnienie od ogrodów sąsiadów. Dzięki bogatej formule aranżacji z pewnością stanie się idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu pod gołym niebem. Będzie sprzyjał momentom zadumy, odpoczynku i dzięki kolorowej feerii orientalnych barw nasyci radością nie tylko otoczenie, ale i nastrój domownika. A to wydaje się być szczególnie ważne, gdy wielkimi krokami zbliża się czas pochmurnego nieba i deszczowej, szarej jesieni.  

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt