Układanie kostki brukowej na terenie przydomowym
W przypadku gdy usługa układania kostki brukowej dotyczy zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemuZ wyjaśnienia Urzędu Skarbowego
"(...) Zdaniem podatnika, gdy robota budowlana obejmuje budowę dojścia lub dojazdu, który obsługuje zarówno budynek mieszkalny, jak i wolnostojący garaż lub inny budynek towarzyszący budynkowi mieszkalnemu do całej roboty budowlanej można zastosować stawkę 7%, gdyż w przypadku takim niemożliwym jest podział dojazdu czy placu na część, która jest związana wyłącznie z budynkiem mieszkalnym oraz na część związaną z innymi zabudowaniami. Podatnik wskazuje, że w przeważającej ilości przypadków nie istnieje dokumentacja projektowa, a nawet gdy została sporządzona to niemożliwym jest dokonanie rozdziału dojazdu do domu i zabudowań na część związaną z dojazdem do budynku mieszkalnego oraz na część przeznaczoną na dojazd do innego budynku. Nie ma bowiem określonych kryteriów, według których można byłoby dokonać takiego podziału jednolitej powierzchni.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do ust. 3 ww. przepisu przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. (...)
W ustawie o podatku od towarów i usług nie został określony tryb i sposób wydzielania infrastruktury towarzyszącej z podstawy opodatkowania. Wskazany powyżej przepis art. 146 ustawy wyraźnie jednak wskazuje, że stawka podatku 7% odnosi się do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.
Tym samym, w przypadku gdy usługa układania kostki brukowej dotyczy zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jak i pozostałemu niemożliwym jest zastosowanie stawki 7% w stosunku do całej inwestycji, a to z tej przyczyny, że garaż nie jest obiektem budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu wyżej wskazanym. W przypadku takim należy dla zastosowania właściwej stawki wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej. Podział ten powinien w sposób jednoznaczny wskazywać na związek realizowanej części inwestycji z określonym rodzajem budownictwa.
W ocenie tut. organu brak jest zatem podstaw do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% dla całej inwestycji polegającej na ułożeniu kostki brukowej, w przypadku gdy tworzona w ten sposób infrastruktura (droga, dojazd) jedynie w części związana jest z budownictwem mieszkaniowym. Powoduje to, że podatnik winien ustalić stopień powiązania infrastruktury z budownictwem mieszkaniowym dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT. Związek ten można ustalić na podstawie posiadanej dokumentacji projektowej lub kosztorysowej. Proporcję tą można określić także według ogólnie przyjętych w branży budowlanej kryteriów technicznych. Należy przy tym zaznaczyć, że możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% stanowi uprawnienie, z którego podatnik może skorzystać przy spełnieniu warunków określonych ww. przepisami prawa, w tym przypadku pod warunkiem wykazania związku infrastruktury (w całości lub też w konkretnie określonej części) z budownictwem mieszkaniowym.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że stanowisko podatnika wyrażone w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe. (...)"
(Odpowiedź Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 21 grudnia 2005 r., nr PP/443-62-2/RS/05 zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)