Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Krótka historia starej łazienki

tece

Łazienkę wyposażoną w prysznic bądź wannę posiada ponad 90 % Polaków. Mało kto z nas zdaję sobie jednak sprawę z tego, że jej historia sięga starożytności.

Z łaźni jeszcze na długo przed narodzeniem Chrystusa korzystali m.in. Rzymianie, Egipcjanie, Grecy oraz Chińczycy, którzy wynaleźli dodatkowo spłuczkę toaletową. Starożytni jako pierwsi podłączali też toalety do odrębnego systemu kanalizacyjnego.

Co ciekawe, oprócz swojej podstawowej funkcji, łazienki były wówczas miejscem spotkań towarzyskich. W Grecji marmurowe ławy z otworami mogły pomieścić nawet kilkadziesiąt osób i nikt nie czuł wstydu w trakcie odbywanej rozmowy. Niestety codzienna dbałość o higienę wyglądała dużo gorzej w okresie średniowiecza. Kanalizacja zaczęła się upowszechniać dopiero od przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to rozpoczęto masową produkcje rur żeliwnych i stalowych. Wcześniej w warownych zamkach za toalety służyły najczęściej otwory w podłodze prowadzące do podziemi lub fosy. Nie przeszkadzało to ich mieszkańcom oraz gościom w załatwianiu potrzeb fizjologicznych wszędzie gdzie to było możliwe - nawet w kominkach. Dzisiaj niewyobrażalne jest dla nas także to, że wszystkie nieczystości wylewano na ogół przez okno na niczego niespodziewających się spacerowiczów. Od sławojki do salonu kąpielowego Z biegiem lat charakter łazienki i stosunek do higieny uległ głębokiej przemianie. W XIX wieku pojawiła się nowoczesna miska ustępowa ze spłuczką, oraz papier toaletowy (wcześniej zastępowany liśćmi, mchem, gąbką lub jedwabnymi chusteczkami wielokrotnego użytku). W pamięci Polaków zapisał się z kolei generał Felicjan Sławoj-Składkowski, który z racji swojego wykształcenia (był lekarzem) i w trosce o higienę obywateli nakazał w drodze rozporządzenia budować na wsi klozety, zwane od jego imienia „sławojkami”. Na szczęście wraz z rosnącym poziomem życia i zasobności naszego portfela do przeszłości odchodzą zarówno one jak i wspólne toalety w kamienicach. O zmianie naszych przyzwyczajeń przekonali się właściciele pensjonatów, w których oddzielna łazienka powoli staje się standardem. - W budownictwie jednorodzinnym odchodzi się od tradycyjnej małej łazienki, na rzecz większego salonu kąpielowego, wyposażonego nie tylko w prysznic, wannę z hydromasażem, ale także w stylowe kanapy i fotele, w których możemy się zrelaksować po ciężkim dniu. – mówi Andrzej Durda dyrektor ds. technicznych w TECE, producenta inteligentnej techniki domowej. Pomagają nam w tym nowoczesne umywalki, ekskluzywne krany, szklane przyciski do spłuczek, nowoczesne systemy prysznicowe, a nawet pojemniki na przybory toaletowe, które przypominają częściej dzieła sztuki niż elementy wyposażenia. W przeciwieństwie do starożytnych Rzymian, którzy bez oporu korzystali z publicznych łaźni, dla nas łazienka stała się jednak miejscem intymnym, w którym odpoczywamy w samotności. Może w niedalekiej przyszłości zmienimy także i to przyzwyczajenie? Tekst dostarczony przez:

tece

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt