Montaż szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jako podwykonawca świadczy usługi montażu szaf z drzwiami suwanymi - (zabudowa stała) w budynkach mieszkalnych położonych na terenie RP.I. w przypadku instalowania metalowych elementów szaf wnękowych - PKWiU 45.42.12-00.00 “roboty związane z montażem pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej”;
II. w przypadku instalowania niemetalowych elementów szaf wnękowych - PKWiU 45.42.13-00.00 “Roboty związane z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej”. (…)
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest świadczenie usług montażu szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych, które zostały sklasyfikowane przez organ statystyczny do odpowiednich grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - punkt I i II cytowanego stanu faktycznego.
W świetle przytoczonych przepisów, organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od klasyfikacji danej czynności jako wyrobu bądź usługi w świetle norm statystycznych PKWiU- (por. art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).
Zatem biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny, czynności wykonywane przez podatnika polegające na montażu szaf wnękowych w formie zabudowy stałej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 45.42.12-00.00 i 45.42.13-00.00, będą opodatkowane stawką preferencyjną w wysokości 7% - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT. Wysokość stawki podatku nie zależy od tego, kto jest zleceniodawcą usług, ale od rodzaju obiektu (wg PKOB), w którym zostały one wykonane. (…)”
(Odpowiedź Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z dnia 1 grudnia 2005 r., nr ZPA/443-96/2005 zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)