Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Mój dom - moją twierdzą

Ludzie od zarania dziejów starali się zabezpieczać swoje tereny i dobra przed dostępem niepowołanych osób. W celu zabezpieczenia obszarów swojej jurysdykcji, przeróżni monarchowie i właściciele ziemscy wznosili mury obronne i graniczne, fosy, zasieki oraz inne fortyfikacje. Także w obecnym świecie nie sposób obejść się bez solidnych zabezpieczeń, które pozwolą skutecznie ogrodzić teren zapewniając spokojny sen jego właścicielowi.
 

Wyraźne zaznaczenie granic swojego terytorium jest też ważne dla naszej psychiki. Ogrodzenie oddziela obszar tego, co nasze – od tego, co cudze, wyznaczając miejsce, z którym się utożsamiamy. Jak często można zauważyć, ogrodzenie jest pierwszą czynnością jakiej dokonujemy po kupieniu działki. Wybór ogrodzenia również podkreśla naszą indywidualność. O tym, czy ogrodzimy się płotem drewnianym, betonowym czy systemem ogrodzeniowym z drutu, decyduje nasz pomysł na zaaranżowanie miejsca wokół domu i dopasowanie do architektury otoczenia.

Miejskie ogrodzenia

W miastach, gdzie domy ściśle przylegają do siebie, ogrodzenia powinny nawiązywać stylem do architektury ulicy. Ogrodzenie powinno być przezierne, tak aby nie zmniejszało optycznie ogrodu i nie zasłaniało naszych wysiłków w jego utrzymanie. Chcąc odgrodzić się od hałaśliwej ulicy możemy zastanawiać się nad betonowymi przęsłami. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że posesja otoczona z każdej strony litym murem, spowoduje powstanie zastoiny powietrza, w której żyje się źle wszystkim organizmom żywym. Za pełnym ogrodzeniem, nikt nie dostrzeże także niepowołanych gości na naszym terytorium. Warto więc stosować niewysokie, przezierne ogrodzenie z drutu, który spełni swoje wymogi zaznaczenia granicy i ochrony. Do tego celu idealne wydają się być dekoracyjne panele ogrodzeniowe dopełniające krajobraz miejskiej architektury osiedla. Jest to nowoczesny, bardzo elegancki, a zarazem trwały system panelowy, który może śmiało konkurować z dużo droższymi i cięższymi ogrodzeniami kutymi. Panelowy system ogrodzeniowy Bekafor Prestige spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Panele wykonane są z ocynkowanych drutów stalowych, które  pokrywane są warstwą poliestru. Ten proces technologiczny sprawia, że ogrodzenie jest odporne na korozję i odkształcenia – mówi Awa Kubisz z firmy Betafence, która na swoje systemy ogrodzeniowe oferuje 10-cio letnią gwarancję. – Wybierając Bekafor Prestige klient może być pewny, że jego ogrodzenie będzie przez wiele lat niezawodnie spełniać swoje zadanie. Raz zmontowane ogrodzenie nie wymaga z zasadzie żadnej konserwacji.

W wiejskim krajobrazie


Im dalej w las… tym lżej i bardziej ażurowo. Trudno wyobrazić sobie jabłonie i rabatki kwiatkowe zasłonięte betonem. Wieś wymaga lekkości i widoku na roślinność, dlatego najczęściej wybieranym ogrodzeniem jest siatka. Nie byle jaka jednak – mówi dystrybutor systemów ogrodzeniowych z Zielonek koło Krakowa Rafał Firek z firmy Pajęczyna – do wyznaczania granic posesji jednorodzinnych modna stała się linia siatek zgrzewanych typu Pantanet. Zwykła siatka pleciona, która z czasem odkształca się i ulega korozji ustąpiła miejsca siatce ze sztywnego, ocynkowanego drutu, która dodatkowo pokryta jest warstwą PVC, co zabezpiecza ją przed czynnikami atmosferycznymi. Oczka siatki są kwadratowe i prostokątne – dodaje to siatce elegancji i zapewnia odporność na odkształcanie. – Pantanety są bardzo sztywne, gdyż konstruktorzy wyposażyli je w dodatkowy drut na górze i na dole, a na każdym oczku dodane zostało karbowanie – dodaje Awa Kubisz z Betafence. Pantanety występują w czterech rodzajach od najlżejszej, służącej do ogradzania rabatek kwiatowych typu Light i Garden, po mocne i wysokie jak Family i Protect do ogradzania posesji jednorodzinnych. Pantanety przewyższają siatkę plecioną również tym, że są łatwe w montażu – dodaje Rafał Firek z Pajęczyny – siatki nie trzeba naciągać, tylko rozwinąć z rolki i poprzyczepiać na specjalnie dobrane słupki.

System można osadzić na podmurówce lub betonowej posadzce – teren trzeba wówczas odpowiednio przystosować. Jeśli nie chcemy wykonywać ogrodzenia sami – możemy zgłosić się do wyspecjalizowanego fachowca, który dodatkowo może nam poradzić w kwestii formalnej ogradzania posesji. Wybór ogrodzenia to nie wszystko. Jeśli już ustaliliśmy jakie ogrodzenie i z czego – przed wykonaniem go, zorientujmy się jak załatwić sprawy urzędowe.

Jak się ogrodzić w zgodzie z przepisami


Każdy właściciel może ogrodzić swoją działkę, ale nie wolno mu zrobić tego w sposób dowolny. Przed przystąpieniem do ogrodzenia powinno się swój zamiar zgłosić w starostwie, a także porozumieć z sąsiadem. Aby obyło się bez tak zwanej „kłótni o miedzę” – ogrodzenie należy postawić dokładnie w osi granicy działek, które wyznaczył geodeta. Jeśli działka od strony sąsiada jest już ogrodzona – powinniśmy współfinansować inwestycję i ponosić wspólne koszty utrzymania. Prawo jednak nic nie mówi o takim obowiązku, zależy to od naszej dobrej woli i przyszłych stosunków sąsiedzkich. Należy pamiętać o tym, że na ogrodzenie o wysokości powyżej 2,2 m potrzebne jest pozwolenie i że płot, nie powinien przekraczać linii naszej działki, gdyż gmina ma wówczas prawo żądać od nas jego przesunięcia. Należy się także zorientować, co o ogrodzeniach mówi zagospodarowanie przestrzenne w miejscu naszego zamieszkania. Często w rejonach cennych przyrodniczo, zabrania się stawiania podmurówek czy ogrodzeń o ostrym zakończeniu. Wszystko po to, by zwierzęta miały swobodę przejścia i nie były narażone na pokaleczenie.

      Wielki Mur Chiński, Mury Jerycha czy Mur Berliński, to tylko niektóre z wielu legendarnych systemów ogrodzeniowych, które miały strzec mieszkańców przed najazdem wrogów. Były to masywne, czasem monumentalne konstrukcje, które dzięki swojemu ogromowi miały zniechęcać intruzów przed nieuprawnionym wkroczeniem na obcy teren. W realiach współczesnego świata nie potrzebujemy już wznoszenia tak monumentalnych budowli, by skutecznie ochronić swoją posiadłość – wystarczy dobry system ogrodzeniowy.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt