Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Alarmujący raport inspekcji pracy o bezpieczeństwie w firmach

Najniebezpieczniejsze miejsce pracy to budowa. Tam łamie się najwięcej przepisów bezpieczeństwa. - Z roku na rok jest coraz gorzej - mówi Marian Szyszko, zastępca okręgowego inspektora pracy w Szczecinie
Nasze działania są skuteczne, ale krótkotrwałe - przyznał na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Marian Szyszko. - Kiedy inspektorzy pojawiają się np. na budowie po kilku tygodniach od pierwszej wizyty, znów wykrywają te same nieprawidłowości.

Kontrole na budowach, to w ostatnim czasie jedno z głównych zadań inspektorów. Często mają sygnały od samych pracowników, przerażonych tym, w jakich warunkach muszą pracować.

Z danych za ten rok wynika, że w stosunku do roku 2005, na budowach doszło do większej liczby tragicznych wypadków i to młodych osób w wieku od 20 do 29 lat. W pierwszych trzech kwartałach 2006 r. w województwie zachodniopomorskim poszkodowanych było 181 osób (149 w 2005 r.). Cztery poniosły śmierć (dwie w 2005).

Przykładów łamania przepisów można by mnożyć bez liku. Inspektorzy wyposażeni w aparaty fotograficzne, potrafią uchwycić moment, kiedy dwóch mężczyzn stoi na gzymsie kamienicy, na wysokości ponad 10 m i prowadzi prace dekarskie. Jeden z nich ma wprawdzie na sobie zabezpieczające szelki, ale nie są one do niczego przyczepione, tak by w momencie, kiedy się poślizgnie, mogły uratować go przed upadkiem na chodnik.

Brak zabezpieczeń w pracach wysokościowych, to niemal norma tak jak zły montaż rusztowań.

Źle też zabezpieczane są wykopy ziemne (ponad połowa z nich stanowiła niebezpieczeństwo dla pracujących w nich osób) i wszelkie otwory. Z tego powodu zginął w sierpniu tego roku Bogusław K. pracujący na budowie wielorodzinnego domu. Kiedy montował instalację elektryczną wpadł do dziury, w której miały być schody. Obrażenia głowy, jakich doznał, spowodowały śmierć. Inny przykład - drgania, jakie wywołały dwie przejeżdżające ulicą ciężarówki, spowodowały osunięcie się ziemi na pracującego w wykopie robotnika. Doznał poważnego uszkodzenia płuc.

- Koniec roku to okres zwiększonej liczby przeprowadzanych przez nas kontroli na budowach. Pracodawcy spieszą się, bo chcą zdążyć z końcem prac jeszcze przed zimą i wtedy dochodzi do wielu wypadków - tłumaczy Szyszko.

Do września tego roku w naszym województwie w wypadkach przy pracy, ucierpiały ponad 3 tys. osób. Zginęło dziesięć, a 25 doznało ciężkich obrażeń ciała.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt