Zatrzymaj ciepło w sercu domu
Rosnące z roku na rok wydatki na ogrzanie domu czy mieszkania, a co za tym idzie – szczuplejszy portfel – to nie tylko skutek podwyżki cen.
W wielu wypadkach jest to sygnał, że ciepło w domu nie jest efektywnie wykorzystywane. Stare, nieszczelne, wypaczone okna lub drzwi sprawiają, że zimą domownicy marzną, bo ciepło z mieszkania ucieka… a wraz z nim uciekają pieniądze. Dlatego często pod koniec lata wielu właścicieli domów i mieszkań rozpoczyna modernizację swoich lokali, żeby zdążyć przed sezonem grzewczym. Szukają więc sprawnej i sprawdzonej ekipy, która nie tylko szybko wymieni stare okna, ale również zagwarantuje wysoką jakość użytych technologii i materiałów.
Dla montażystów stolarki zaczyna się więc gorący okres. Trzeba nie tylko szybko zrealizować jak najwięcej zleceń, ale i zrobić to w profesjonalny, zgodny ze sztuką budowlaną sposób, by za kilka tygodni lub miesięcy nie mieć kłopotów z niezadowolonym klientem. Poprawki już wykonanej pracy zawsze bardzo drogo kosztują – traci się nie tylko czas i pieniądze, ale również reputację na rynku – a ta strata może być najkosztowniejsza.
Profesjonaliści wybierają profesjonalizm
Podstawowym materiałem uszczelniającym używanym przy montażu stolarki jest pianka poliuretanowa. - Priorytetowym zadaniem pianki montażowo-uszczelniającej jest trwała izolacja termiczna i akustyczna szczelin między ościeżnicą a ościeżem. Wybór odpowiedniego do tego celu produktu jest niezwykle ważny. Nawet najlepsze okna renomowanego producenta nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli przez mostki termiczne wokół okna swobodnie będzie uciekało ciepło, a na glifach i ramie okiennej pojawią się ślady pleśni. – mówi Piotr Wereski z firmy Soudal. Dlatego regularność struktury komórkowej (brak bąbli, przynajmniej 80% komórek zamkniętych), chłonność wody i przenikalność pary wodnej, potwierdzone przez aprobatę techniczną ITB, powinny być jedynym kryterium decydującym o zastosowaniu konkretnej pianki. – dodaje Piotr Werewski. Soudafoam to rodzina pianek montażowych charakteryzujących się najwyższymi parametrami izolacyjności termicznej i akustycznej. W zależności od potrzeb wykonawca może użyć najpopularniejszej na rynku polskim pianki Soudafoam Gun, sięgnąć po wysokowydajną Soudafoam Maxi lub uszczelnić bardzo delikatne, wielkogabarytowe ościeżnice pianką niskorozpreżną Soudafoam Low Expansion.
Postaw na uniwersalność
Jednoskładnikowa pianka montażowo-uszczelniająca Soudafoam Gun znajdzie zastosowanie nie tylko przy uszczelnianiu złącza okiennego. Dzięki pistoletowemu aplikatorowi nawet mało doświadczony budowlaniec precyzyjnie zaaplikuje odpowiednią ilość piany przy montażu parapetów czy rolet okiennych. Nie będzie również szukał innego produktu do wypełniania przepustów rurowych, montażu puszek i skrzynek elektrycznych czy przestrzeni pod wanną lub brodzikiem. Pianka idealnie sprawdzi się jako wypełnienie i wygłuszenie ścianek działowych czy izolacja termiczna w podłogach, poddaszach, dachach czy systemach klimatyzacyjnych. Pistoletowy aplikator umożliwi przerwanie pracy w dowolnym momencie bez ryzyka zablokowania zaworu puszki (a więc i utraty niewykorzystanej zawartości). Wystarczy zakręcić zawór dozujący i odstawić puszkę z nakręconym pistoletem do czasu następnego użycia. Jeden produkt dzięki swoim wysokim parametrom technicznym rozwiąże wiele budowlanych dylematów i przede wszystkim ograniczy koszty zarówno ekipy montażowej, jak i później indywidualnego inwestora.
Szybko i tanio
Uszczelnienie zamontowanego okna to tylko jeden z kolejnych etapów prac remontowych. Krótki czas utwardzania wstępnego (umożliwiającego dalszą obróbkę), wynoszący w przypadku Soudafoam Gun zaledwie 60 minut, pozwala na szybkie przejście do kolejnych etapów prac bez zbędnych przestojów. Pianka nie wymaga stosowania dodatkowych gruntów czy primerów – ma znakomitą przyczepność do wszelkiego typu podłoży, oczywiście z wyjątkiem PE i PP. Precyzyjne dozowanie i przewidywalna powtarzalna w każdej puszce rozprężalność zapewni minimalną ilość naddatków – ograniczając tym samym koszty.
Dodatkowe korzyści (czas montażu i pewność połączenia) może dać spotykane tylko w piankach Soudal opatentowane połączenie puszki i pistoletu typu CLICK. Teraz wystarczy zaledwie ćwierć obrotu, by pewnie i szczelnie zamocować puszkę w pistolecie, a teflonowane gniazdo wyeliminuje wszelkie zacięcia i wycieki.
Pianka to nie wszystko
Standardowy montaż okna kończy się zazwyczaj obcięciem naddatków pianki i obróbka tynkarską glifu naruszonego przy wymianie stolarki. Przyjęte nie tylko w Europie Zachodniej, ale również zalecane przez Instytut Techniki Budowlanej uszczelnienie złącza okiennego przewiduje jeszcze zabezpieczenie warstwy pianki specjalnymi foliami paraizolacyjnymi, akrylową taśmą rozprężną lub silikonem. Wszystkie te nowoczesne produkty wchodzą w skład kompletnego systemu SWS przeznaczonego dla profesjonalnych ekip montażowych.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki