Zrównoważony Rozwój
- Uznanie dla działań w zakresie zrównoważonego rozwoju
- Moskitiery – BASF angażuje się w walkę z chorobami tropikalnymi
- Nowy środek powierzchniowo czynny Lutensol® M pozwala ograniczyć ilość energii potrzebną do prania
- Ponowne zalesianie z superabsorbentem Luquasorb®
- Projekt pilotażowy: ślad węglowy
- Wydajność ekologiczna: bardzo dobry wynik Hexamoll® DINCH
- Koncepcje w zakresie zrównoważonego budownictwa na World Future Energy Summit
- Inicjatywa w zakresie śledzenia
- Analiza wydajności ekologicznej: warzywa i owoce
- Pierwszy lot zasilany ogniwem paliwowym
- BASF Pakistan: zobowiązania w zakresie zapewniania równych szans i przeciwdziałania korupcji
- “Mata Viva” dla zrównoważonego rolnictwa
- Nagroda dla BASF Brazylia
- BASF otrzymuje pierwszą niemiecką nagrodę za osiągnięcia na polu zrównoważonego rozwoju
Uznanie dla działań w zakresie zrównoważonego rozwoju
BASF jest wiodącą firmą chemiczną notowaną w najważniejszym światowym indeksie zrównoważonego rozwoju – Dow Jones Sustainability Index (DJSI World). W sezonie 2008/2009 akcje firmy BASF zostały odnotowane w DJSI World już po raz ósmy. W indeksie tym wymienionych jest ponad 300 firm z wszystkich gałęzi przemysłu; włączanych jest do niego 10 procent firm wiodących w zakresie zrównoważonego rozwoju z każdej branży.
Odnotowany w 2008/09 w
Dow Jones Sustainability Index
Spółki są oceniane przez analityków z Sustainable Asset Management Group (SAM). Firma BASF została doceniona za swoją strategię klimatyczną, prowadzenie dialogu ekologicznego i społecznego, a także za opracowywanie innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska produktów.
SAM 2009 – lider sektora
Carbon Disclosure Project
BASF jest także liderem prestiżowego indeksu Carbon Disclosure Leadership Index (CDLI) w sektorze firm emitujących duże ilości związków węgla. Indeks ten, publikowany w ramach międzynarodowej inicjatywy Carbon Disclosure Project (CDP), ma na celu uhonorowanie tych firm, które podejmują wyzwania związane ze zmianami klimatu i otwarcie informują o poziomie emisji węgla. Wyróżnienie to jasno pokazuje, że BASF jest na właściwej drodze jeśli chodzi o strategię zrównoważonego rozwoju. „Jest to dla nas także zachęta, aby nadal systematycznie wdrażać naszą strategię klimatyczną i otwarcie informować o postępach” – wyjaśnia dr Ulrich von Deessen, Szef Centrum Kompetencji w zakresie BHP i Ochrony Środowiska (Head of the Competence Center Environment, Health and Safety) i Inspektor ds. Ochrony Klimatu w BASF (BASF's Climate Protection Officer).
Moskitiery – BASF angażuje się w walkę z chorobami tropikalnymi
Znacznie ponad milion osób umiera co roku z powodu malarii. BASF od dziesięcioleci angażuje się w walkę z malarią i innymi tropikalnymi chorobami. Jednym z osiągnięć firmy w tym zakresie jest Interceptor®, moskitiera pokryta środkiem owadobójczym o nazwie Fendona®. Wadą siatek pokrytych konwencjonalnymi insektycydami jest to, że zaledwie po kilku miesiącach tracą one swoje owadobójcze właściwości. Głównym wyzwaniem na tym polu było opracowanie takiego sposobu wprowadzania środka owadobójczego do siatki moskitiery, aby mógł on działać w sposób równomierny przez kilka lat. Można się spodziewać, że w ciągu kilku najbliższych lat popyt osiągnie 50 do 60 milionów moskitier rocznie.
Głównymi odbiorcami moskitier Interceptor, które kosztują zaledwie kilka dolarów za sztukę, są międzynarodowe organizacje pomocy, krajowe agencje ochrony zdrowia i organizacje pozarządowe.
Nowy środek powierzchniowo czynny Lutensol® M pozwala ograniczyć ilość energii potrzebną do prania
Większość energii w cyklu życia produktu w przypadku detergentu jest zużywana podczas prania. Nowe właściwości środka powierzchniowo czynnego o nazwie Lutensol M zapewniają dobre efekty prania także przy niskich temperaturach. „W ten sposób BASF wspiera wkład branży detergentów w zrównoważony rozwój, jako że możliwe jest produkowanie detergentów, które pozwalają zmniejszać zapotrzebowanie na energię podczas prania” – wyjaśnia dr Thomas Greindl, szef działu Care Chemicals for Detergents & Formulators. Lutensol M jest już stosowany w rozmaitych produktach piorących i dowiódł swojej skuteczności zarówno w detergentach płynnych, jak i w proszkach. Analiza wydajności ekologicznej wykazała, że produkcja tego środka powoduje mniejsze emisje do wody odpadowej i zużywa mniej energii niż inne środki powierzchniowo czynne.
Ponowne zalesianie z superabsorbentem Luquasorb®
W 2005 roku BASF, we współpracy z Niemieckim Stowarzyszeniem Współpracy Technicznej(German Society for Technical Cooperation, GTZ), ustanowił w Brazylii fundację Espaço ECO Foundation, mającą na celu propagowanie analiz wydajności ekologicznej w Ameryce Południowej. Obecnie prowadzone są próby wykorzystania superabsorbentu Luquasorb w ramach projektu ponownego zalesiania w brazylijskich lasach deszczowych. Luquasorb jest superabsorbującym polimerem o niewiarygodnej zdolności wchłaniania wody. Próbne pola z sadzonkami drzew zostały założone na terenach wokół Espaço Eco Center.
Projekt pilotażowy: ślad węglowy
Wspólnie z innymi firmami i pod patronatem WWF, Eco-Institute, Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem oraz THEMA1, BASF bierze udział w pilotażowym projekcie dotyczącym śladu węglowego. W jego ramach określono emisje węgla i gazów cieplarnianych w cyklu życia wybranych produktów i usług, np. materiału izolacyjnego, żelu pod prysznic czy pudełek do napojów. Wstępne wyniki przedstawiono i poddano dyskusji w styczniu w Berlinie. Przyznano między innymi, że ślad węglowy jest tylko jednym z aspektów, które należy brać pod uwagę w związku z kwestiami zrównoważonego rozwoju, i że inne kategorie środowiskowe nie powinny być lekceważone.
Hexamoll® DINCH wyróżnia się w analizie wydajności ekologicznej
Hexamoll DINCH firmy BASF uzyskał najwyższy wynik w analizie wydajności ekologicznej w porównaniu z pięcioma innymi nieftalanowami plastyfikatorami – takie są wyniki analizy BASF, zweryfikowane przez niezależną niemiecką organizację TÜV Rheinland. Analiza wydajności ekologicznej ocenia ekologiczne i ekonomiczne cechy produktu. “Analiza wydajności ekologicznej pokazuje, że Hexamoll DINCH ma najmniejszy wpływ na środowisko w ciągu całego cyklu życia, a więc dzięki niemu pomagamy naszym klientom w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju” – mówi Dr. Albert Heuser, prezes Działu Wyrobów Petrochemicznych (Petrochemicals). Nieftalanowe plastyfikatory zostały opracowane z myślą o wymagających zastosowaniach, w produktach takich jak sprzęt medyczny, zabawki i opakowania żywności.
Koncepcje w zakresie zrównoważonego budownictwa na World Future Energy Summit
BASF, jako wiodący światowy partner przemysłu budowlanego, zaprezentował w Abu Dhabi koncepcje zrównoważonego budownictwa pod hasłem “Większa wydajność przy mniejszym zużyciu energii”. Gospodarzem wydarzenia była organizacja projektowa mającego powstać miasta Masdar, która chce ustanowić nowe standardy dzięki bezwęglowemu systemowi dostarczania energii.
Planowo Masdar ma być gotowe do zasiedlenia przez 50000 mieszkańców w 2016 roku. BASF pokazał, w jaki sposób dostępne obecnie metody mogą zapewnić wydajną redukcję zużycia energii podczas wznoszenia i użytkowania budynków, a także pomóc w ograniczeniu emisji węgla i zwiększyć komfort życia.
Inicjatywa w zakresie śledzenia
Oczekiwania konsumentów w stosunku do zrównoważonych produktów stale rosną. Zwłaszcza w przypadku produktów wysokiej jakości poświadczona certyfikatem wydajność ekologiczna jest mocnym argumentem sprzedażowym. Odpowiedzią BASF na te zwiększone oczekiwania jest S.E.T. – jest to skrót od angielskich słów Sustainablility (Zrównoważoność), Eco-efficiency (Wydajność ekologiczna) i Traceability (Śledzenie). Dzięki wydajności ekologicznej zrównoważone cechy produktu końcowego mogą być w sposób odtwarzalny demonstrowane w całym łańcuchu wartości. Na przykład w przypadku produktu końcowego, jakim jest hodowlany łosoś, analizowana jest wydajność ekologiczna dodatków do karmy takich jak karotenoid astaksantyna. Substancja ta jest używana w hodowli łososi po to, aby nadać mięsu ryby typową różową barwę. „Analiza wydajności ekologicznej pozwala zmierzyć aspekty zrównoważonego rozwoju i pomaga naszym klientom dokonywać własnych rozróżnień w ramach łańcucha wartości” – wyjaśnia dr Christoph Günther, szef działu Business Development i regionalnej jednostki biznesowej Nutritional Ingredients Europe.
Analiza wydajności ekologicznej: warzywa i owoce
BASF opracował dla REWE analizę wydajności ekologicznej pozwalającą sprawdzić, które jabłka oferowane przez niemiecki supermarket REWE są bardziej wydajne ekologicznie. Jabłka z odmiany Braeburn były badane i oceniane w listopadzie i w kwietniu, próbki pobierano z pięciu głównych regionów uprawy tych owoców na świecie. Cały cykl życia jabłka, od drzewa aż do półki w niemieckim supermarkecie, włączając wszystkie potrzebne zasoby i materiały, był oceniany pod kątem wpływu na środowisko i kosztów. Oprócz zużycia energii i zasobów, po raz pierwszy w tego typu analizie oceniano także emisje do powietrza, wody i gleby, wymagany areał, toksyczność i potencjalne ryzyka. Wyniki są następujące: nie ma różnicy w zakresie wydajności ekologicznej w zależności od tego, czy jabłka pochodzą z Niemiec, czy z Włoch. Jednak jabłka z odmiany Braeburn sprowadzane zza oceanu w kwietniu mogą mieć lepsze wyniki jeśli chodzi o wpływ na środowisko niż ich europejskie odpowiedniki. Analiza wykazuje, że sprowadzenie owoców zza oceanu powoduje zużycie mniejszej ilości energii niż przechowywanie europejskich jabłek w chłodni.
Pierwszy lot zasilany ogniwem paliwowym
We wrześniu 2008 roku Niemieckie Centrum Przestrzeni Powietrznej (German Aerospace Center, DLA) w Stuttgarcie zaprezentowało pierwszy załogowy statek powietrzny, który jest w stanie wystartować i polecieć zasilany jedynie ogniwem paliwowym. BASF zapewnił centralny element ogniwa: elektrodę membranową Celtec. Ogniwa paliwowe nie nadają się jeszcze do wykorzystania jako napęd w dużych komercyjnych samolotach, ale ich użycie w pokładowych systemach zasilania jest obiecujące.
BASF Pakistan: zobowiązania w zakresie zapewniania równych szans i przeciwdziałania korupcji
W 2008 roku BASF Pakistan brał udział w tworzeniu nowych wytycznych w zakresie zapewniania równych szans dla kobiet i pod koniec roku został pierwszą spółką-sygnatariuszem tego dokumentu w Pakistanie. Wytyczne zostały opracowane wspólnie z Międzynarodową Organizacją Pracy (International Labor Organization, ILO) i Pakistańską Federacją Pracodawców. Dokument bazuje zarówno na krajowych regulacjach prawnych, jak i na podstawowych standardach pracy ILO, Milenijnych Celach Rozwoju Narodów Zjednoczonych (Millenium Development Goals) i założeniach inicjatywy Narodów Zjednoczonych o nazwie Global Compact. W swoich własnych ogólnoświatowych Wartościach i Zasadach firma BASF zobowiązała się już do zwalczania dyskryminacji. Oprócz sprzeciwu wobec dyskryminacji, BASF Pakistan podkreśla także swoje zaangażowanie w innych istotnych obszarach: od 2004 roku spółka ściśle współpracuje z Transparency International. Przykładem może być wydarzenie poświęcone wdrożeniu reguł antykorupcyjnych w sektorze prywatnym, które miało miejsce w styczniu 2009 roku.
“Mata Viva” dla zrównoważonego rolnictwa
Inicjatywa “Mata Viva” w zakresie melioracji i zrównoważonego rolnictwa w Brazylii została wdrożona 24 lata temu przez dział BASF Crop Protection i jest współfinansowana przez niemiecką organizację finansowania rozwoju DEG. Oprócz ponownego zalesiania, BASF promuje stosowanie praktyk zrównoważonego rozwoju w lokalnym rolnictwie i zachowanie naturalnego środowiska. Efektywnie łącząc teorię i praktykę, Mata Viva przekonuje wszystkich zaangażowanych, że zrównoważone rolnictwo jest nie tylko możliwe, ale i wydajne. Jak dotychczas udało się odbudować ponad 128 hektarów rodzimego lasu. Klienci BASF Crop Protection zajmujący się rolnictwem już zobowiązali się do odbudowania kolejnych 350 hektarów w ciągu dwóch najbliższych lat. Łącznie da to powierzchnię o wielkości 478 boisk piłkarskich.
Nagroda dla BASF Brazylia
Już piąty rok z rzędu spółka BASF Brazylia została uhonorowana przez najważniejszy krajowy magazyn finansowy Exame jako wzór zrównoważonego rozwoju. Stosowany przez BASF sposób zarządzania wpływem działań firmy na środowisko i społeczeństwo był czynnikiem decydującym przy dokonywaniu wyboru, podobnie jak oparte na dialogu podejście do kluczowych udziałowców. BASF jest jedyną firmą chemiczną w tym rankingu.
BASF otrzymuje pierwszą niemiecką nagrodę za osiągnięcia na polu zrównoważonego rozwoju
BASF otrzymał pierwszą niemiecką nagrodę za osiągnięcia na polu zrównoważonego rozwoju, zajmując drugie miejsce w głównej kategorii „najbardziej zrównoważone spółki Niemiec”. Jury doceniło jasne koncepcje na przyszłość spółki BASF: obowiązująca w całej spółce Strategia 2015 łącząca zrównoważony rozwój w strukturach korporacyjnych i pierwszy na świecie wszechstronny bilans węglowy zaprezentowany przez spółkę przemysłową podkreślają wyjątkowe zaangażowanie BASF w kwestie zrównoważonego rozwoju. Innymi częściami składowymi tej strategii są zobowiązania społeczne i integracja aspektów zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości. Nagroda jest przyznawana pod patronatem prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Horsta Köhlera. W skład jury wchodzą: prof. Klaus Töpfer, były federalny Minister Środowiska, oraz dr Volker Hauff, przewodniczący Niemieckiej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju (German Council for Sustainable Development).
Strona internetowa: www.basf.com/sustainabilty
Artykuł dodał: Kamil Bielicki