Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Tutaj wspina się roślina

Jeśli chcemy, szybko i niewielkim kosztem zmienić wnętrze, zacznijmy od ścian. Są wprawdzie elementem statycznym, ale przecież nikt nie mówi tu o ich przestawianiu. Po prostu idealnie nadają się jako pole do różnych, mniej lub bardziej śmiałych, dekoratorskich eksperymentów.

Sztuczne kwiaty dawno wyszły z mody, ustępując miejsca kompozycjom z kwiatów ciętych, oryginalnym okazom w doniczkach i…kwiatowym malowankom, wycinankom i wykonywanym z przeróżnych materiałów arabeskom. Florystyczne, uproszczone wzory robią furorę w świecie wzornictwa. Dlaczego by wiec nie pozwolić im wejść – a właściwie wspiąć się, na nasze ściany? Prezentowany wzór stanowi połączenie dwóch technik dekoratorskich – malunku i przyklejania wypukłych elementów dekoracyjnych. W przypadku tego wnętrza, oprócz samego wzoru, ogromne znaczenie ma gra kontrastów: ciemna roślina na jasnej ścianie, jasna na ciemnej, przestrzenne kontra płaskie. Kolor można jednak dopasować dowolnie i wcale, jeśli nie mamy na to ochoty, nie musi on drastycznie odbiegać od koloru podkładu. Dla końcowego efektu ważne jest, żeby elementy były dość duże, proste i nie wypełniały całej powierzchni ściany. Zrobienie takiej dekoracji zajęło nam kilka godzin. Nie wprawionym proponujemy zarezerwowanie sobie jednego dnia. Praca jest prosta, tania i szybka, a efekt … na pewno niepowtarzalny.

1. Przygotowanie wzoru
Wzór najlepiej jest zaprojektować przy użyciu komputera (np. w programie corel draw), ale można go też narysować odręcznie, choć wtedy może troszkę stracić na precyzji. Jeśli używaliśmy komputera, możemy oddać plik do studia reklamowego, gdzie wykroi go za nas specjalna maszyna – tzw. ploter (koszt takiej usługi to około 50 zł). W domowych warunkach elementy dekoracji najłatwiej jest wyciąć introligatorskim nożykiem o wąskim ostrzu (takie najlepiej się sprawdzi przy wycinaniu zaokrągleń).
 
 
2. Malowanie
Przygotowane liście i kwiaty malujemy farbą akrylowa na wybrany kolor. W przypadku barw ciemnych, styropian musimy pomalować dwukrotnie. Starajmy się nie zachlapać spodów dekoracji, gdyż mogłoby to osłabić moc połączenia. Mniej więcej po godzinie elementy gotowe są do klejenia.
 
3. Klejenie
 Aby nie popełnić pomyłki przy składaniu kompozycji, dobrze jest najpierw przykleić elementy arabeski. Można posłużyć się w tym celu masą mocującą Pritt, która ma konsystencję gumy do żucia, ale w przeciwieństwie do niej nie wysycha i nie zostawia brudnych śladów. Trwałe połączenie ze ścianą zapewni mocny klej montażowy taki jak Pattex Power FIX.
 
4. Ostateczny szlif.
Dekorację ściany kończymy malowaniem ornamentu na sąsiedniej ścianie. Kto nie czuje się zbyt pewny w technikach malarskich, może pomóc sobie wyciętym z tektury szablonem.
 
Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt