Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Łuki z YTONGa? - Proszę bardzo!

Xella Polska, chcąc pokazać, że System 20 cm sprawdza się nawet w najbardziej nietypowych rozwiązaniach architektonicznych, przygotowała prezentację i serię zdjęć przedstawiających, jak w łatwy sposób można zrobić nadproża łukowe.

Łuk jako element dekoracyjny i konstrukcyjny pojawiał się w architekturze już w czasach starożytnych. Jego rozwój nastąpił w starożytnym Rzymie, a prawdziwy rozkwit - w średniowieczu. To właśnie wtedy, głównie w architekturze sakralnej, stosowano łuki konstrukcyjne jako elementy sklepień. Łuki występowały również jako przęsła mostów czy wiaduktów, służyły też do przykrywania wszelkiego rodzaju otworów.

We współczesnej architekturze także spotyka się projekty z nadprożami w kształcie łuków. Wiele gotowych projektów domów posiada takie rozwiązania architektoniczne. System 20 cm, a w nim produkty YTONG, jest odpowiedzią na łatwe i prawidłowe wykonanie tego typu elementów - mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska.

Głównym zadaniem łuku jest przeniesienie ciężaru na podpory boczne. W przeciwieństwie do belki, łuk oprócz reakcji pionowych doznaje w miejscach podparcia również reakcji poziomych, zwanych rozporem łuku. Przy obciążeniu pionowym i przy odpowiednio dobranych wymiarach w łukach mogą występować tylko naprężenia ściskające, dzięki czemu można konstruować łuki niespajane w miejscach styku elementów.

System 20 cm - połączenie materiałów SILKA i YTONG - umożliwia dopasowanie budowanego domu do potrzeb jego mieszkańców. Jeżeli nawet w projekcie domu są takie elementy architektoniczne, jak nadproża w kształcie łuku czy półokrągłe ściany, to poprzez odpowiedni dobór produktów z oferty Xella będzie możliwe jego poprawne wybudowanie.

Architekci lubią swobodę przy tworzeniu swoich koncepcji. Nowoczesne technologie dają duże możliwości, jeśli chodzi o kształtowanie detali architektonicznych. YTONG jest pod tym względem doskonały - ograniczenia przy tym materiale praktycznie nie istnieją. Łatwość przycinania poszczególnych bloczków jest bardzo ważnym jego atutem, dającym dużą swobodę w kształtowaniu atrakcyjnych form współczesnych budynków. Wykonanie nadproży łukowych oraz budowanie półokrągłych ścian czy innych nietypowych form architektonicznych jest w tym wypadku bardzo proste, co zachęca projektantów i inwestorów do wykorzystania tego właśnie materiału - podsumowuje architekt Dorota Palmączyńska z Pracowni Archipelag.

Jak w łatwy sposób zrobić nadproże łukowe z YTONGa pokazuje prezentacja oraz zdjęcia

 

 


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 870 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/ oraz na blogu: http://blog.xella.pl/budujemy.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt