Z naturą za pana brat
Ceramika budowlana to materiał, który powstaje przy udziale czterech żywiołów – ziemi (glina), wody, ognia i powietrza. Elementy ceramiczne można spotkać w budynkach prezentujących krańcowo różne style architektoniczne. Ale nie tylko tam. Wyjątkowo łatwo komponują się z naturalnym otoczeniem, a to zachęca do wykorzystania ich przy aranżacji ogrodu.
Ogród jak z bajki Cegła, dachówka to materiały tradycyjne. Łatwo wyobrazić sobie budynek z ceramicznym dachem czy klinkierową ścianą. Inaczej jest w ogrodzie. A wystarczy tylko spojrzeć na te materiały jako niezwykle plastyczne tworzywo, by znaleźć praktycznie nieograniczone możliwości ich zastosowania w ogrodzie i otoczeniu naszego domu.
Z cegieł brukowych układa się ścieżki ogrodowe, podjazdy, miejsca parkingowe, tarasy i schody. Tworzą ciekawe i zawsze estetyczne kompozycje z innymi naturalnymi materiałami takimi jak granit, żwir czy drewno. Zaletą wykonanych z cegieł brukowych ścieżek czy dróg dojazdowych jest także to, że łatwo utrzymać je w czystości, szybko oprowadzają wodę, nie ulegają trwałym zabrudzeniom. Na nawierzchni nie pojawiają się wapienne wykwity. Tak przygotowane ogrodowe szlaki komunikacyjne pozwolą nie tylko na kształtowanie pięknego otoczenia domu, ale doskonale spełnią również swoją funkcję użytkową.
Zadaniem muru jest ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Nie musi być jednak brzydkim, wysokim, szarym parkanem. Można wykonać go tak, że będzie przyciągał wzrok. Mur wykonany z asymetrycznych kamieni, ceglanych łat, z dachówkami i gąsiorami na zwieńczeniu, czy wzbogacony o „okna” z kutymi kratami z pewnością wzbudzi zainteresowanie, a dobrany do stylu bryły domu oraz kompozycji ogrodu będzie stanowić ich odpowiednie wykończenie.
Domek w ogrodzie, altana czy murowany grill – do każdej z tych konstrukcji pasuje klinkier lub dachówka. Różne mogą być proporcje wykorzystania materiałów ceramicznych. Cegła klinkierowa w murowanym, ogrodowym grillu nie tylko zdobi, ale zabezpiecza miejsca narażone na wysoką temperaturę. Stabilny dach chroni lepiej niż namiotowa płachta. W takim otoczeniu można zorganizować nawet sylwestrową zabawę.
Elementy ceramiczne dla jednych będą materiałem podstawowym, dla innych ozdobnikiem. Najlepiej jeśli decyzja o zakresie ich wykorzystania będzie konsultowana z architektem jeszcze na etapie projektowania. Zieleń ogrodu z pewnością tylko na tym zyska.
W technologii powstawania ceramiki budowlanej zmieniło się niewiele. Podstawą jest dobrej jakości glina. Proces przygotowania surowca, suszenia i wypalania kontrolowany jest na każdym etapie laboratoryjnie i coraz częściej sterowany komputerowo. Producenci ceramiki budowlanej oferują: dachówki, cegłę klinkierową, cegłę licową, cegłę brukową, pustaki do budowy ścian nośnych i działowych (ceramika poryzowana np. Poroton), płytki podłogowe, płytki ścienne (do stosowania na wewnątrz budynku lub na elewacjach. Tekst dostarczony przez: