Akademia VIESSMANN - odcinek I - Energia promieniowania słonecznego
W ciągu 90 lat swojej historii, firma Viessmann wprowadziła wiele pionierskich rozwiązań oraz zgromadziła bardzo dużo wiedzy dotyczącej wykorzystywania energii naturalnej.W pierwszym odcinku skupimy się na wykorzystywaniu najczystszej z dostępnych na Ziemi energii – energii promieniowania słonecznego. Będąc powszechnie dostępnym, Słońce siłą rzeczy jest najbardziej popularnym źródłem ciepła. Energia słoneczna jest bezpłatna, a do tego efektywna. Dlatego też firma Viessmann stworzyła system kolektorów słonecznych Vitosol, które umożliwiają w najlepszy z możliwych sposobów wykorzystanie tego daru natury. Nawet w naszym, umiarkowanym klimacie, kolektory Vitosol mogą zaspokoić do 60% rocznego zapotrzebowania ciepła dla podgrzania wody użytkowej. Co ważne, kolektor pracuje nawet bez bezpośredniego nasłonecznienia. Redukcja wydatków jest wymiernie zauważalna w zmniejszonym zużyciu oleju opałowego lub gazu ziemnego. Rodzina kolektorów słonecznych firmy Viessmann dzieli się na trzy klasy, zgodnie z przyjętym przez firmę Viessmann standardem: 100, 200 i 300.
Vitosol 100
To jeden z niewielu na rynku kolektorów, gdzie przewody, w których płynie czynnik grzewczy zbudowane są w formie wężownicy. Wraz z zastosowaniem najwyższej klasy pokrycia matowego miedzianej płyty absorbera, decyduje to o maksymalnym wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. Vitosol 100 jest szczególnie polecany dla małych i dużych instalacji podgrzewających wodę użytkową. Dostępny w wersji pionowej oraz poziomej dla absorbera o powierzchni 2,3 m2, Vitosol 100 jest wyjątkowo wygodny w montażu. Niewielki ciężar kolektora, zaledwie 45 kg, ułatwia transport na dach i montaż. Elastyczne rury łączące wykonane ze stali nierdzewnej znacznie upraszczają i przyspieszają prace montażowe.
Vitosol 200
To próżniowy kolektor rurowy z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego, co oznacza, że ciepło odbierane jest prosto z absorberów w poszczególnych rurach. Absorber z pokryciem Sol-Titan pochłania szczególnie dużo energii słonecznej, zapewniając wysoki współczynnik sprawności. Szczególnie skuteczną izolację cieplną zapewnia panująca w rurach próżnia. Dzięki temu do minimum zmniejszone zostają straty ciepła między rurami szklanymi a absorberem, wynikające z konwekcyjnych ruchów powietrza. Kolektor potrafi wykorzystać nawet niewielkie, rozproszone promieniowanie słoneczne, jakie może występować podczas sporego zachmurzenia. Vitosol 200 jest idealny do montażu w dowolnym położeniu (pionowym, poziomym lub ukośnym) Nowoczesne wzornictwo całej konstrukcji pozwala harmonijnie zintegrować kolektory Vitosol 200 z dachem.
Vitosol 300
To na pierwszy rzut oka bardzo podobny kolektor do modelu 200, jednak dopiero po bliższemu przyjrzeniu się konstrukcji dostrzec można istotne różnice. Tak samo jest to próżniowy kolektor rurowy, jednak jego działanie opiera się na zasadzie Heatpipe (rozwiązaniu typu „rurka cieplna”) i dzięki temu cechuje się bardzo wysoką niezawodnością eksploatacyjną. Jednym z obszarów zastosowań Vitosol 300 są instalacje, w których należy liczyć się z długimi fazami dużego nasłonecznienia bez odbioru ciepła (tzw. fazami stagnacji) – czyli okresami gdy zużycie ciepłej wody jest ograniczone. Suche połączenie rur Heatpipe z rurą zbiorczą oraz zintegrowane ograniczniki temperatury, gwarantują szczególnie wysokie bezpieczeństwo eksploatacyjne. Wewnątrz każdej jednościennej rurki miedzianej znajduje się 5 ml wody, która dzięki obniżonemu ciśnieniu odparowuje nie "standardowo" przy 100oC, ale poniżej 30oC. Dzięki temu rozwiązaniu praca kolektora zaczyna się już przy niskich temperaturach absorbera rzędu 30oC.
Viessmann Sp. z o.o.
więcej artykułów, informacji
http://www.viessmann.pl