Dyskretny grzejnik w podłodze
Wraz ze wzrostem kosztów energii, rosną też rachunki, jakie musimy ponosić na ogrzewanie własnego domu. Możemy się z tym pogodzić albo zmienić system. Rozwiązaniem, znacznie obniżającym koszty, jest montaż wodnego ogrzewania podłogowego. Najlepiej jeśli dodatkowo wyposażymy je w nowoczesną automatykę sterującą.
Argumentem najczęściej podnoszonym przez sceptyków systemu podłogowego, jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych grzejników koszt wykonania samej instalacji.
- Cena położenia 1 m 2 podłogówki to około 100 złotych – mówi Krzysztof Kaczmarekz firmy TECE, producenta ogrzewania TECEflex – Ostateczne wydatki zależą jednak od bardzo wielu czynników m.in. zapotrzebowania na ciepło i jakości użytych materiałów.
Łatwo policzyć, że dla 100-metrowego domu może to być nawet kilkanaście tysięcy złotych, a taka kwota często wykracza poza możliwości przeciętnego budżetu domowego. Dobrze zaprojektowana i wykonana podłogówka gwarantuje jednak obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 30%. O zwrot poniesionych nakładów nie powinniśmy się więc martwić. Zwłaszcza jeśli korzystaliśmy
z pomocy specjalistów.
- Montaż takiego ogrzewania jest dużo bardziej wymagający. Dlatego najlepiej już na etapie projektu określić przeznaczenie pomieszczeń, wstępne rozłożenie mebli i pokrycie podłogi – dodaje Kaczmarek – Wówczas z efektu końcowego na pewno będziemy zadowoleni.
Komfortowo i ekologicznie
Niemałe oszczędności osiągniemy instalując dodatkowo system sterujący. Może on regulować temperaturę w całym domu, wybranych pomieszczeniach, a także obniżać temperaturę na noc i podnosić w dzień. Możliwości jest naprawdę dużo.
- Proponowany przez nas system Waterline2 posiada m.in. funkcję adaptacyjną, umożliwiająca osiągniecie właściwej temperatury o odpowiednie godzinie np. w momencie powrotu domowników z pracy lub szkoły – dodaje Kaczmarek – Dzięki temu utrzymamy odpowiedni komfort cieplny wtedy, kiedy jest to konieczne, a jednocześnie obniżymy zużycie energii i rachunki.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe nie musimy od razu rezygnować ze wszystkich grzejników. Może ono równie dobrze pełnić funkcje pomocniczą. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się np. w łazience, w której kaloryfer ścienny często służy do suszenia ręczników kąpielowych.
Na jego korzyć przemawiają także liczne względy ekologiczne. Znakomicie współpracuje z nowoczesnymi źródłami ciepła – kolektorami słonecznymi, źródłami geotermalnymi czy kotłami kondensacyjnymi.
Podstawowe zalety podłogówki:
- Zapewnia równomierne rozłożenie temperatury w mieszkaniu, dostosowane do naturalnych potrzeb człowieka.
- Eliminuje efekt „zimnych stóp”.
- Poprawia komfort przebywania w mieszkaniu
- Obniża wydatki na ogrzewanie
- Jest częścią podłogi, dlatego nie zakłóca wyglądu pomieszczeń i eliminuje kłopoty związane z konserwacją grzejników
- Oddaje ciepło przez promieniowanie, dzięki czemu skutecznie ogranicza cyrkulacje powietrza i zawartego w nim kurzu.
- Umożliwia swobodne projektowanie wnętrz