Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Pasywnie - pozytywnie

Dom zużywający do 8 razy mniej energii na ogrzewanie. Czyste, świeże powietrze we wnętrzach. Optymalna temperatura i wilgotność w pomieszczeniach.
Brak przeciągów i wrażenia zimna. I jakby mało było zalet - ochrona środowiska. Dom marzeń - dom pasywny. Od niedawna - w zasięgu ręki.

To, co ma związek z marzeniami ma też związek z czysto technicznymi parametrami. Budownictwo pasywne, idealna przyszłość budownictwa mieszkaniowego, można opisać konkretami. Pasywny dom charakteryzuje się najwyższym komfortem cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. 15 kWh/m2 to magiczna liczba mówiąca wszystko - równa się zużyciu około 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na rok. System centralnego ogrzewania staje się więc zbędny.

Sąsiedzi już budują
I choć liczby przemawiają na korzyść budownictwa pasywnego, idea ta jest wciąż mało w Polsce znana. W Niemczech, Skandynawii i Szwajcarii energooszczędne domy to standard, głównie z racji rozwiązań prawnych, dostępności materiałów oraz świadomości ekologicznej. U nas co prawda brakuje jeszcze wszystkich wymienionych czynników, ale argumentem, który ma szansę przekonać inwestorów i klientów jest realna obniżka kosztów utrzymania budynku. Wkrótce zacznie nas również obowiązywać wymóg określenia klasy energetycznej dla każdego oddawanego do użytku budynku. Troska o jak najwyższą kategorię nieruchomości będzie więc interesowała wszystkich właścicieli, developerów i najemców. Szczególnie jeśli wprowadzone zostaną kredyty na energooszczędne budownictwo.

Koszt wybudowania pasywnego domu nie jest jednak aż tak wygórowany. Zwłaszcza, że inwestycja bardzo szybko się zwraca. „Ogrzanie” jednorodzinnego domu pasywnego o powierzchni 120 m2 kosztuje około 500 zł na sezon grzewczy, trwający u nas około 5 miesięcy. Różnica jest więc znaczna i szybko poczujemy ją w portfelu.

Zatrzymać ciepło…
Najważniejszym aspektem budowy pasywnego domu jest dobór odpowiednich technik, zatrzymujących ciepło w domu oraz takich rozwiązań, które umożliwiają pozyskiwanie energii z zewnątrz. Do pierwszej grupy materiałów zaliczyć należy przede wszystkim odpowiednią izolacje ścian. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów ociepleń, ale najbardziej opłaca się zastosowanie kompletnego systemu od jednego producenta, jaki oferuje na przykład firma Baumit. Wykonywana metodą bezspionową izolacja pozwala na oddychanie ścian, a odpowiednia jej instalacja eliminuje mostki cieplne, czyli miejsca ewentualnego przemarzania. Innym ważnym elementem są niskoemisyjne okna z energooszczędną dwu- a nawet trzykomorową szybą. Dodatkowo zaleca się zastosowanie rolet zewnętrznych. Niezbędne w domu pasywnym okazuje się również zastosowanie wentylacji mechanicznej, która zapewni dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien.

… i zaprosić je do środka
Aby pozyskać energię z zewnątrz należy usytuować dom na osi wschód-zachód, tak aby najbardziej przeszklona część elewacji skierowana była na południe. W tej części domu powinny znajdować się pomieszczenia dzienne, w północnej zaś pomieszczenia gospodarcze, garaż itp. Budynek musi być zwartą bryłą - im bardziej urozmaicony kształt, im więcej balkonów tym więcej energii zużywa budynek. Ważne jest również aby działki nie porastały duże drzewa rzucające cień na budynek. Na południowym spadzie dachu lub na ścianie można zamontować kolektory słoneczne np. firmy Viessmann lub Masa Therm, dzięki którym uzyskamy dodatkowo 150 kWh energii cieplnej na m2 . Zgromadzoną w ten sposób energię można wykorzystać do podgrzania wody. Zamontowanie baterii słonecznych pozwoli z kolei na wygenerowanie prądu.

Po prostu taniej
Pasywna konstrukcja zapewnia komfort cieplny przez cały rok. Zimą utrzymuje optymalną temperaturę we wnętrzach a latem chroni przez nagrzaniem. Oszczędzamy więc nie tylko na paliwie potrzebnym do ogrzania domu, ale na klimatyzacji. Niwelujemy także ryzyko wydatków na środki antygrzybiczne czy odpleśnianie ścian.

Pionierzy w budowie domów pasywnych liczą swoje obiekty w setkach i tysiącach. Niedawno branżowe media obiegła wiadomość, że pierwszy pasywny dom w Polsce został już zbudowany. Nie minęło kilka miesięcy a informacje o kolejnych energooszczędnych budynkach zawitały w kolejnych tytułach. Wygląda na to, że pasywne budownictwo mocno się w Polsce aktywizuje!

Źródło: Baumit Sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt