Tynki z przyszłością
Cienkowarstwowe tynki strukturalne, pomimo, iż znajdują swoje zastosowanie w budownictwie od kilkudziesięciu już lat, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.Od tego, jakim tynkiem zostanie pokryta elewacja naszego domu, zależy nie tylko estetyka obiektu, ale również - w trakcie jego eksploatacji - odporność elewacji na zanieczyszczenia, a nade wszystko jej wieloletnia trwałość.
Tynki strukturalne, produkowane w postaci past ( poza tynkami mineralnymi ) to materiały - przestrzegając kilku elementarnych zasad dla tego typu produktów - łatwe w obróbce, a co najistotniejsze mające swoje zastosowanie na wszelkich, powszechnie stosowanych w budownictwie podłożach mineralnych. Zależnie od własnych upodobań można dokonywać ich aplikacji zarówno na ściany wewnętrzne jak i zewnętrzne budynków – jako warstwy wykończeniowej na tynkach podkładowych bądź też - w wersji najpopularniejszej - jako barwnego zwieńczenia wykonanego układu ociepleniowego.
…Nanotechnologia na elewacji
Firma Baumit wprowadziła do swojej bogatej już oferty, innowacyjny produkt, zapobiegający „starzeniu się” elewacji - tynk Nanopor.
Warstwa wykończeniowa elewacji w postaci cienkowarstwowego tynku strukturalnego to najwrażliwsze – albowiem poddane ciągłym obciążeniom o przeróżnym charakterze - ogniowo układu ociepleniowego. Spękany, pełen ubytków tynk w szybkim tempie przyczynia się do degradacji całego obiektu, toteż decyzja o jego doborze jest niezwykle istotna – mówi Sławomir Cichoński Produkt Manager Baumit. Nasz nowy produkt - tynk dekoracyjny Baumit NanoporPutz łączy w sobie właściwości wysoce cenionego tynku krzemianowego ( przyczepność, paroprzepuszczalność, trwałość ) z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie nanotechnologii, dzięki czemu doskonale sprawdza się na każdej elewacji. Tynk Nanopor dzięki swej budowie opartej na wspomnianej technologii, charakteryzuje gładka powierzchnia wewnątrz-strukturalna oraz niewielki ładunek elektrostatyczny - co powoduje, iż osadzanie się zanieczyszczeń na jego powierzchni jest mocno ograniczone. W procesie tzw. erozji zanieczyszczeń, niewielka ilość brudu, który osiada na ścianie zostaje usunięta dzięki naturalnym siłom przyrody takim jak deszcz, śnieg, wiatr czy promieniowanie słoneczne i tym samym następuje swego rodzaju samooczyszczanie elewacji. Jeśli do tego dodamy niewielkie – mając na uwadze wysokie pH – zagrożenie powierzchni tynku mikroorganizmami w postaci grzybów i alg uzyskamy pełny obraz produktu niemal wymarzonego – estetyka elewacji pozostaje niezmienna na wiele lat, a koszty jej eksploatacji są znacznie rozłożone w czasie.
Tynk dekoracyjny Baumit NanoporPutz jest dostępny w 200 kolorach z kolekcji Baumit Colours Of More Emotion oraz strukturze drapanej ( baranka ) o uziarnieniu 1,5, 2,0 oraz 3,0 mm.