Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Pełnosprawni w łazience

Niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni manewrowej, brak urządzeń i rozwiązań ułatwiających samodzielne korzystanie z łazienki, to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne.

 

 Przystosowując łazienkę dla potrzeb niepełnosprawnego domownika, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Drzwi (koniecznie bez progu) muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości i otwierać się na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wszystkimi urządzeniami, tak aby przestrzeń w pomieszczeniu umożliwiała swobodne wykonywanie wszystkich czynności, bez konieczności wyjeżdżania wózkiem z łazienki.

 Poza tym wanna, prysznic, umywalka, a także sedes, powinny zostać wyposażone w specjalne poręcze, na których można się wesprzeć.
To doskonałe rozwiązanie także dla osób, które niekoniecznie jeżdżą na wózku inwalidzkim, ale z uwagi na podeszły wiek, mają problem ze swobodnym i samodzielnym poruszaniem się w mieszkaniu.

- Mocowania wszystkich uchwytów muszą być bezpieczne, a więc bardzo wytrzymałe na przeciążenia i stabilne – mówi Aleksandra Dac z firmy TECE - Dlatego urządzenia w nie wyposażone, najlepiej zainstalować na specjalnych stelażach, przystosowanych jednocześnie do regulacji wysokości zawieszenia armatury sanitarnej.

Jeśli zależy nam na zapewnieniu niepełnosprawnym domownikom jak największego komfortu, warto rozważyć dodatkowo montaż elektronicznego przycisku spłukującego na uchwycie wspornikowym lub ścianie (np. TECEplanus). W przypadku umywalki, należy z kolei zadbać o to, aby nie była ona zainstalowana na postumencie lub półpostumencie – wówczas dojazd wózkiem będzie dużo łatwiejszy.

 

Bezpieczna i łatwa kąpiel

Choć wielu z nas wydaje się to niemożliwe, to osoba niepełnosprawna przy niewielkiej pomocy techniki, może być w pełni samodzielna także w trakcie kąpieli. W przypadku wanny umożliwiają to specjalne ławeczki, na które można się przesiąść z wózka.
Na rynku dostępne są też modele z bocznym wejściem oraz specjalne podnośniki, ale są to rozwiązania dość drogie. Jeśli zdecydujemy się na prysznic to tylko taki, który nie wymaga stosowania brodzików (np. TECEdrainline).

- W takich natryskach nie ma żadnych progów, a woda odprowadzana jest za pośrednictwem zagłębionych w posadzce rynien odpływowych, przykrytych następnie ozdobnymi listwami – dodaje Dac – Pozostałą powierzchnię można wyłożyć antypoślizgowymi płytkami. W przypadku osób, które nie mogą kąpać się na stojąco, warto zainstalować dodatkowe krzesełko
i poręcze wannowe (w kształcie litery L).

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt