Konserwacja i pielęgnacja okien i drzwi z PCV
Jak konserwować i pielęgnować okna wykonane z PCV ? - oto pytanie, które często zadają użytkownicy tych okien, a firmy montujące okna nie zawsze umieją na to pytanie odpowiedzieć.Środek myjący do ram okien i drzwi, jako że mamy do czynienia ze specy-ficznym tworzywem i produktem (PCV jest „miękkie”, elektryzuje się statycznie, co powoduje przyciąganie zanieczyszczeń i mocne przyklejanie się ich do powierzchni, okucia w ramach), powinien spełniać odpowiednie wymagania.. Przede wszystkim nie może naruszać chemicznie, czy też mechanicznie powierzchni ram, tj. nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i penetru-jących w tworzywo PCV. Pożądane jest, aby taki środek posiadał doskonałe właści-wości myjące i odtłuszczające, oraz zawierał środki zapobiegające korozji, tzw. inhi-bitory korozji (okucia) i system antystatyczny.
Stosowanie środków myjących zawierających substancje ścierne czy też związki chemiczne naruszające powierzchnię jest niedopuszczalne; powoduje to w efekcie zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikro porów, a wnikający tam brud jest nie do usunięcia.
Konserwacja uszczelek polega na naniesieniu na ich powierzchnię odpowied-niego środka zabezpieczającego przed szeroko pojętymi czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Wymagania te spełniają odpowiednie preparaty oparte na żywicach silikonowych.
Wewnętrzne mechanizmy okuć obwiedniowych nasmarowane są przez pro-ducenta i użytkownik nie ma możliwości ingerencji w nie, ale ma wpływ na to co jest na zewnątrz. Należy smarować: zawiasy, ruchome współpracujące elementy okuć obwiedniowych dostępne na zewnątrz, współpracujące rygle ruchome i nieruchome. To powoduje zmniejszenie sił działających na mechanizm klamki i system okuć ob-wiedniowych, przedłużając ich niezawodne działanie. Godnymi szczególnie do pole-cenia do stosowania są ogólnie mówiąc smary silikonowe, gdzie po nasmarowaniu odparowuje zawarty w nich rozpuszczalnik i pozostaje warstwa smarna silikonu.
Zabiegi o których mowa powyżej najlepiej wykonać co najmniej dwa razy w roku, przed i po okresie zimowym, a smarowanie okuć, rygli ruchomych i nierucho-mych przeprowadzić najlepiej po każdym myciu ram.
KAMET S.C.
inż. K. Leszczyński