SZTUKA WYBORU DRZWI
O trwałości i komforcie użytkowania drzwi decyduje ich konstrukcja, materiał, z którego zostały wykonane, i perfekcyjne zamocowanie. Natomiast w sztuce aranżacji wnętrz liczy się wygląd i sposób otwierania
Dobór parametrów technicznych drzwi, takich jak odporność na działanie wody czy izolacyjność termiczna, zależy od miejsca ich zamontowania. Innymi drzwiami trzeba oddzielić jadalnię od kuchni, innymi sypialnię, jeszcze innymi łazienkę. Te ostatnie na dole powinny mieć otwory wentylacyjne, umożliwiające nawiew powietrza. Zgodnie z obowiązującymi normami, łączna powierzchnia otworów powinna wynosić ok. 220 cm2. – Można także zamontować drzwi krótsze,tak aby między nimi a podłogą powstała szczelina o wymaganej powierzchni. Co ważne, drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz – podkreśla Marek Kapica odpowiedzialny za markę Invado.
Przed podjęciem decyzji o wyborze drzwi warto przynajmniej wstępnie rozplanować rozmieszczenie mebli i elementów dekoracyjnych (także luster i obrazów). Wtedy łatwiej będzie można wybrać najkorzystniejszy sposób otwierania skrzydeł.
Pełne czy przeszklone
Drzwi mogą mniej lub bardziej izolować akustycznie, zapewniać intymność lub doświetlać pomieszczenie. Jeśli chcemy uzyskać dwa pierwsze efekty, najlepsze będą drzwi pełne. Natomiast drzwi przeszklone będą przepuszczały światło i – nawet zamknięte – łączyły pomieszczenia.
Drzwiami pełnymi zwykle zamyka się sypialnię, gabinet czy pokój starszej osoby. Stosuje się je również tam, skąd głośne dźwięki czy odgłosy hałaśliwej zabawy mogą przedostawać się do innych pomieszczeń. Może to być np. pokój nastolatka czy osoby słuchającej głośnej muzyki. A jeśli w domu jest spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze, to pełne drzwi skutecznie zasłonią widok zazwyczaj niezbyt efektownego ich wyposażenia.
Drzwi przeszklone wyglądają lżej niż pełne. Są też bardziej ozdobne, ponieważ szklane wstawki wykonuje się z dekoracyjnego szkła. – W skrzydłach Invado stosujemy szyby master carre, satinato lub chinchila. W zależności od rodzaju przeszklenia, zmienia się nie tylko natężenie, ale i jakość światła wpadająca przez skrzydło do danego pomieszczenia – wyjaśnia dyrektor produkcji, Antoni Piosek.
Ze skrzydłem na zawiasach
Na zawiasach mocuje się skrzydła drzwi rozwieralne. Jest to najczęściej wybierany rodzaj drzwi, ale na ich otwieranie trzeba zarezerwować sporo miejsca. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, pełne lub przeszklone. Decydując się na ten rodzaj drzwi, przed wizytą w punkcie sprzedaży trzeba dokładnie sprawdzić wymiary otworu drzwiowego, aby wybrać odpowiedniej wielkości skrzydło (lub skrzydła). Ważne jest też zmierzenie grubości ścian, do których będą mocowane ościeżnice. Tu do wyboru mamy ościeżnice o szerokości stałej i regulowanej. Bardziej uniwersalna jest ościeżnica z regulowaną szerokością, ponieważ można ją dopasować do grubości ściany, ale tylko w zakresie ok. 2 cm, na przykład od 7,5 do 9,4 cm, 9,5 do 11,5 cm. Wybierając jednoskrzydłowe drzwi rozwieralne, konieczne jest ustalenie, czy mają być lewe czy prawe. - Jeśli będą to drzwi prawe (mają zawiasy z prawej strony i otwiera się je prawą ręką – do siebie), we wnętrzu z prawej ich strony trzeba zostawić wolną przestrzeń na swobodne otwieranie się skrzydła. Lewe drzwi wymagają takiej przestrzeni z lewej strony. Przy drzwiach dwuskrzydłowych wolna przestrzeń potrzebna jest z obu ich stron, ponieważ otwierają się na obie strony- zaznacza M. Kapica.
A może jeżdżące na rolkach
W pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na otwieranie tradycyjnych drzwi, można zamontować drzwi przesuwne, których skrzydła poruszają się na rolkach po prowadnicy, zamontowane na górze ściany.Po rozsunięciu mogą chować się w ścianie (wtedy są niewidoczne) lub na nią zachodzić. W pierwszych konieczne jest zamontowanie kasety konstrukcyjnej, którą zwykle osłania się ścianką, zbudowaną z profili stalowych i płyt gipsowo-kartonowych. Natomiast skrzydła drzwi naściennych po rozsunięciu zasłaniają ścianę. Obok drzwi nie można więc powiesić obrazków czy półek. Ponadto, i zamknięte, i otwarte będą widoczne. Ale jeśli drzwi są ładne, mogą być ozdobą wnętrza.
- Każde skrzydło Invado dostępne jest zarówno w wersji uchylnej jak i przesuwnej – podkreśla Marek Kapica. – Dzięki temu, bez trudu można dobrać drzwi do wszystkich pomieszczeń, decydując się na optymalne zagospodarowanie danego otworu.
Dopasowane do wnętrza
Kolejne kryterium wyboru drzwi to wzornictwo. Ich linia stylistyczna powinna nawiązywać do wystroju wnętrza. Fakturę i kolor drzwi wykończonych naturalnym fornirem lub drewnopodobną okleiną najlepiej dobrać do podłogi, schodów, okien i innych drewnianych elementów wyposażenia. Uporządkuje to wnętrze i nada mu spójnego charakteru. I tak: do ciemnej, dębowej podłogi znakomicie pasuje skrzydło Perugia w dębowej okleinie; urodę jasnych, nowoczesnych wnętrz dobrze podkreślają z kolei lekkie drzwi D'artagnan – z dużą taflą satynowanego szkła.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki